Izvor: Studio B, 20.Jun.2012, 14:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Međunarodni dan izbeglica
Srbija je na Međunarodni dan izbeglica i dalje na prvom mestu u Evropi sa trista hiljda izbeglih i raseljenih. Najveći problemi sa kojima se ti ljudi decenijama suočavaju su stanovanje i nezaposlenost.
U Srbiji svaka deseta osoba koju srećemo na ulici došla je prinudno, tj. proterana je "odnekud".
Najveći problem izbeglica je rešavanje stambenog pitanja, jer za više od 60 odsto njih to pitanje nije rešeno. Od 700 kolektivnih centara u kojima je bilo smešteno >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << oko 60.000 ljudi u Srbiji je ostalo još 38 centara uključujući Kosovo i Metohiju, gde ih je 13.
- Vladimir Cucić, komesar za izbeglice Vlade Srbije - Nikoga nećemo iseljavati, mi ljude useljavamo, niko iz centra nije izašao na ulicu. Godišnje zatvaramo po deset kolektivnih centara sa u proseku oko 1.200 ljudi. Nešto manje od 3.000 ljudi je ostalo u centrima, ali imamo još 2.000 u nepriznatim centrima kojima niko nije pomogao, jer nema pravnog osnova i blizu 10.000 ljudi u neformalnim romskim naseljima, koji su došli sa Kosova.
- Meri Vorlik, ambasadorka SAD u Srbiji - SAD su ovom problemu posvetile više od 30 miliona dolara od 1997 godine, a mi smo jedan od donatora regionalnog programa Stanovi za izbeglice, čime bi se rešili problemi i zatvorili kolektivni centri u regionu i Srbiji.
Dobar primer te politike je nedavno izgrađena prva zgrada socijalnog stanovanja za izbegla i raseljena lica u Velikom Mokrom Lugu, u čiju je izgradnju uloženo 660.000 dolara, koji je finansirala Kancelarija za stanovnistvo, izbeglice i migracije Stejt departmenta u saradnji sa gradom Beogradom, UNHCR-om i Fondacijom Divac.
U prvom krugu useljeno je 20 stanova, a do kraja godine biće izgrađene još dve zgrade, sa po 20 stanova. Konkurs za njih je u toku, na koji se, pored mnogih prijavila i porodica Anđušić s početka naše priče, i koja se nada pozitivnom ishodu, i time rešenju svojih višegodišnjih problema.
U Srbiji oko 300.000 raseljenih i izbeglih
Izvor: Kurir, 20.Jun.2012
Svaka deseta osoba koju srećemo na ulici u Srbiji došla je prinudno, odnosno proterana je "odnekud", rekao komesar za izbeglice Vladimir Cucić..BEOGRAD - U Srbiji živi oko 300.000 izbeglih i raseljenih osoba, od kojih su njih 3.000 smešteni u kolektivnim centrima o kojima se stara država, a oko...



