Kosovo 7 godina nakon nezavisnosti: siromaštvo, nezaposlenost, egzodus...

Izvor: Press, 16.Feb.2015, 18:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovo 7 godina nakon nezavisnosti: siromaštvo, nezaposlenost, egzodus...

Kosovo se, po mišljenju analitičara, sedam godina po proglašenju nezavisnosti našlo pred najvećim izazovom, sličnom začecima kriza i ratova - masovnim egzodusom stanovništva, prenosi dnevnik "Koha Ditore", povodom godišnjice jednostrano proglašene nezavisnosti.
"To se smatra suštinskim pokazateljem koji govori da su kosovske institucije doživele neuspeh", ocenio je taj prištinski dnevnik, >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << navodeći da na Kosovu još nisu uspela da, kako treba, zažive tri osnovna stuba: skupština, vlada i sudstvo.

Međutim, prenosi "Koha Ditore", najveći izazov pred kojim se našlo Kosovo za ovu godišnjicu, što po mišljenju analiticara liči na krizna i ratna žarišta, jeste masovni egzodus stanovništva, što se smatra za suštinski pokazatelj neuspešnog rada institucija. List "Zeri" piše da je Kosovo u dubokoj ekonomskoj krizi, krajnjem siromaštvu, velikoj nezaposlenosti, sa kriminalom i korupcijom na najvišem nivou. "U svoj sedmi rođendan Kosovo ulazi bolno, jer ga je masovni egzodus teško ''ranio''", ocenio je list, navodeći da Kosovo tokom proteklih sedam godina nikada nije bilo "bolesnije" u socijalnom i ekonomskom pogledu.

"Put Kosova u proteklih sedam godina je bio koliko težak, toliko i izazovan u mnogim oblastima. Ali, godina koju smo za sobom ostavili, a koju je karakterisala šestomesecna blokada, ostaće upamćena kao izgubljena godina u svim segmentima. Za proteklih sedam godina državnosti Kosovo je priznalo 106 zemalja, a za razliku od prethodnih godina, u 2014. Kosovo su priznale samo četiri države. Odgovornost za sve te neuspehe pada na lidere institucija, ali i politickih partija", piše list.

Dan pred godišnjicu po gradovima ima manje zastava, dok u Prištini, glavnom gradu Kosova, vlada mračno raspoloženje, podvlači "Zeri". 

Ekonomski eksperti navode da je u poslednjih sedam godina privreda u stalnom padu. Bruto godišnji proizvod je 2008. godine bio na nivou 7,2 odsto, dok je u 2014. rast samo 3,0 odsto. Ibrahim Redžepi, direktor Instituta "Straš", rekao je da svi pokazatelji beleže pad koji se odražava na rast nezaposlenosti i siromaštva.

"Sadašnji nivo rasta nije dovoljan za prevazilaženje velikih ekonomskih i socijalnih problema koji nastavljaju da se gomilaju. Na održavanje pozitivnog nivoa rasta je uglavnom uticao javni sektor koji je prvo karakterisao veliki broj stranih investcija, koje su kasnije počele da se smanjuju", ukazao je on.

Prema njegovim rečima, struktura investicija nije bila dobra jer nije garantovala dugorocni razvoj, uglavnom zbog fokusa koji je stavljen na putnu infrastrukturu. "Istovremeno kao da su bili zaboravljeni ostali znacajni sektori koji su mogli da uticu na kvalitet života, standard i zapošljavanje, kao što su obrazovanje, zdravstvo, poljoprivreda", rekao je Redžepi za dnevnik "Kosova sot".

On je precizirao da je trgovinski deficit sa 1,7 milijardi evra porastao na 2,2 milijarde. Skupština Kosova je 17. februara 2008. jednostrano proglasila nezavisnost od Srbije.

Nastavak na Press...






Povezane vesti

Kosovo - sedam godina kasnije: siromaštvo, nezaposlenost, egzodus...

Izvor: Blic, 16.Feb.2015

Kosovo se, po mišljenju analitičara, sedam godina po proglašenju nezavisnosti našlo pred najvećim izazovom, sličnom začecima kriza i ratova - masovnim egzodusom stanovništva, prenosi dnevnik "Koha Ditore", povodom godišnjice jednostrano proglašene nezavisnosti...Albanci sve više napuštaju...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.