Izvor: S media, 23.Sep.2011, 11:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koha: Dijalog Beograd-Priština 2012.
Sledeće godine u Briselu očekuje se početak političkog dijaloga Beograda i Prištine, piše list "Koha ditore". Razgovor o političkim pitanjima počinje kada budu usaglašeni stavovi oko pitanja telekomunikacija, električne energije i predstavljanja Kosova na međunarodnim inicijativama.
Beograd i Prištinu sledeće godine očekuje početak političkog dijaloga, a pre toga, do kraja ove godine u Briselu će biti saopšteno da je završen dijalog o tehničkim >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << pitanjima, prenosi danas prištinski list "Koha ditore".
"Robert Kuper će objaviti da je završen tehnički dijalog najdalje do kraja ove godine i da će politički dijalog početi odmah posle izbora u Srbiji koji će biti održani u aprilu", rekao je anonimno za list visoki evropski zvaničnik.
Stefanović: Potrebni razgovori o prelazima
Dačić: Zašto, uopšte, pregovaramo sa Prištinom?!
Žbogar zadovoljan dijalogom Beograda i Prištine
Dijalog Beograda i Prištine sledeće godine, biće potpuno različit od ovog koji se trenutno vodi u Briselu. Prethodno, dijalog između Edite Tahiri i Borislava Stefanovića će, po izvorima lista biti završen nakon što Kosovo i Srbija dođu do dogovora oko pitanja telekomunikacija, električne energije, predstavljanja Kosova u međunarodnim inicijativama i univerzitetskih diploma.
Osim do sada otvorenih tema, ukoliko dve strane budu konstruktivne, neki zaključak moći će da bude postignut i po pitanju saradnje u železničkom saobraćaju, ali je opšti zaključak da su do sada postignuti sporazumi "probili led i otvorili prostor za pravi dijalog".
Početak dijaloga "sa velikim D" je zvanično potvrdio i francuski ambasador na Kosovu Žan-Fransoa Fitu.
On je u razgovoru za "Koha Ditore", rekao da će politički dijalog služiti za definisanje odnosa i načina na koji će Kosovo i Srbija živeti zajedno u Evropskoj uniji.
Francuski diplomata nije želeo da komentarise druge detalje oko vremena pocetka političkog dijaloga, ali je potvrdio da će se prema njegovim saznanjima to relativno skoro desiti.
(Tanjug)













