Dačić pisao Banu: Kosovo ne može u UNESCO

Izvor: SEEbiz.eu, 26.Jul.2015, 15:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić pisao Banu: Kosovo ne može u UNESCO

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić pisao je generalnom sekretaru UN Ban Ki-Moonu povodom namere Kosova da postane članica UNESCO-a, navodeći u pismu da je to za Srbiju neprihvatljivo, jer se Kosovo ne može smatrati državom.

On je u pismu, koje je dostavljeno Tanjugu iz Ministarstva spoljnih poslova, istakao da Srbija nije promenila svoju poziciju u odnosu na status pokrajine, iako se suočava sa zahtevima >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << i nastojanjima Prištine da se uključi u rad međunarodnih organizacija izvan konteksta dogovora o regionalnom predstavljanju i saradnji.

To je za Srbiju neprihvatljivo, istakao je Dačić i kao poslednji takav primer naveo nastojanja Kosova ka članstvu u UNESCO-u.

Očigledno je da je takav zahtev podnet sa namerom da se potvrdi kosovska "državnost", što izlazi iz okvira mandata UNMIK i specijalnog predstavnika generalnog sekrtaara UN.

To pitanje UNMIK ne može tumačiti drugačije, nego kao napuštanje principa statusne neutralnosti i reafirmaciju na širem međuanroom planu, jenostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ističe Dačić.

"Kosovo kao teritorija shodno važećoj i obavezujućoj rezoluciji SB UN 1244 (1999), pod upravom Ujedinjenih nacija, u kom kontekstu se ne može smatrati državom kao subjektom međunarodnog prava, ne može se samim tim kvalifikovati ni za prijem u UNESCO", istakao je Dačić u pismu.

On je ukazao da bi u tom smislu svako drugačije postavljanje prema razmatranju pitanja članstva Kosova u UNESCO-u predstavljalo ignorisanje, odnosno povredu pravnih pravila nastalih pod okriljem UN radi očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti.

Dačić je podsetio da je od juna 1990. godine, do danas, napadnuto 236 crkava, manastira i drugih objekata u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, kao kulturno-istorijski spomenici, od kojih 61 ima status spomenika kulture, a 18 su od izuzetnog značaja za državu Srbiju.

Uništena su 174 verska objekta i 33 kulturno istorijska spomenika i pokradeno više o 10.000 ikona i drugih predmeta.

Uništen je ili oštećen 5.261 nadgrobni spomenik, na 256 srpskih grobalja, a na više od 59 ne postoji nijedan čitav spomenik.

"Ova bolna svedočenja me navode da se zapitam jesu li ovo argumenti koji preporučuju Kosovo za članstvo u organizaciji, čija je misija da pomaže zaštitu i očuvanje svetske kulturne baštine", napisao je srpski šef diplomatije.

Dačić je podsetio da u kosovskom parlamentu čeka na usvajanje Zakon o kulturnom nasleđu, kojim se negira privatno vlasništvo SPC nad manastirima i crkvama, uz obrazloženje da je to sve imovina "države Kosovo".

Nastavak na SEEbiz.eu...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.