Dačić: Specijalni sud osnovati u što kraćem roku

Izvor: Studio B, 29.Avg.2014, 08:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Specijalni sud osnovati u što kraćem roku

Srbija očekuje da što pre, najkasnije do početka iduće godine, bude formiran specijalni sud pred kojim će biti podignute optužnice protiv lidera OVK osumnjičenih za ratne i zločine protiv čovečnosti, poručio je u Njujorku šef srpske diplomatije Ivica Dači

"Uvereni smo da će sve zemlje koje poštuju međunarodno pravo insistirati na tome", rekao je Dačić na sednici Saveta Bezbednosti UN. Kako je ocenio, rasprostranjenost i obim zločina koji se pominju u Izjavi Glavnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << tužioca (specijalnog istražnog tima) Klinta Vilijamsona zahtevaju sudski epilog, jer jedino to može doneti pravdu i mir za veliki broj žrtava i njihove porodice. 

On je apelovao na ključne faktore u međunarodnoj zajednici da učine sve što je neophodno kako bi specijalni sud bio osnovan do početka sledeće godine i upozorio da ne sme da se dogodi, kao što je to bio slučaj, da zbog zastrašivanja svedoka odgovorni budu oslobođeni zbog nedostatka dokaza. 

Dačić je dodao da svi koji su umešani u zastrašivanje svedoka takođe moraju biti procesuirani i proglašeni krivim. Pohvalivši trud koji su Vilijamson i svi članovi Specijalne istražne jedinice uložili u istragu, on istovremeno ukazuje da ne iznenađuje činjenica da su se oni tokom rada suočavali sa brojnim preprekama, ponajviše sa zastrašivanjem svedoka i uništavanjem dokaza.   

Srbija će kao i do sada učiniti sve da se obezbede dodatni dokazi za trgovinu organima, ali neophodno je da i druge države ulože napor kako bi dokazi o trgovini organima našli put do specijalnog suda, rekao je on. Kako je rekao, Beograd apeluje i na sve političke aktere na Kosovu da imaju u vidu da od njihovog savesnog delovanja zavisi postizanje pravde za počinjene zločine. 

Dačić kaže i da je Srbija čvrsto opredeljena za nastavak konstruktivnog dijaloga sa Prištinom na svim nivoima, kao i za primenu do sada postignutih dogovora, kao i da od EU očekuje da taj dijalog olakšava. Srbija je savesno ispunila do sada preuzete obaveze, što se ne može reći i za prištinsku stranu, rekao je Dačić, dodavši da Beograd očekuje i da Priština u dogledno vreme okonča postizborne procese kako bi se omogućilo formiranje ZSO. 

Dačić upozorava na postojanje suštinskog jaza između međunarodnih standarda i zakonodavnog okvira i stanja na terenu koje karakterišu međuetnički incidenti, nerešena imovinska pitanja, ograničen pristup uslugama javnih službi za pripadnike nealbanskih zajednica, kao i njihovo nepoverenje u rad institucija.

"Stanje na Kosovu i Metohiji je i dalje teško, Srbi žive u stalnom strahu, a nezaposlenost u srpskim sredinama je rekordna. Sve to predstavlja prepreku za normalizaciju odnosa i uspostavljanje među-etničkog poverenja, kao i potencijalnu pretnju po stabilnost i bezbednost u širem regionalnom kontekstu", konstatovao je šef srpske diplomatije.   

U tom kontekstu on je pomenuo i arbitrarna hapšenja lokalnih Srba, ali i slučaj Olivera Ivanovića. "Vlada Srbije je garantovala da će se on pojavljivati u procesu, te je odbijanje da se pusti iz pritovora nepoštovanje Vlade Srbije koja je toliko doprinela normalizaciji odnosa. Zahtevamo da Oliver Ivanović bude pušten iz pritvora", poručio je Dačić. 

Beograd sa zabrinutošću prati i sudski proces protiv takozvane "Dreničke grupe", jer su trojica od sedmorice optuženih članova bivše OVK uspeli da pobegnu iz ustanove u kojoj su bili na medicinskom tretmanu, dodao je on.   

Dačić se osvrnuo i na junska dešavanja oko mosta u Kosovskoj Mitrovici, ističući da je uklanjanje barikada na severnoj strani mosta na reci Ibar predstavljalo akt dobre volje srpskog stanovništva, dok reakcija njihovih albanskih sugrađana nije bila dobronamerna i samo je doprinela produbljivanju netrpeljivosti. 

Prema njegovim rečima, veliki problem je i dalje privatizacija koju sprovodi Kosovska agencija za privatizaciju, jer se i dalje sprovodi privatizacija javnih i društvenih preduzeća koja se nalaze u srpskim sredinama.   

Dačić smatra i da se nisu stekli uslovi za smanjenje interesa SB UN za Kosovo, što kako je rekao, potvrđuje i jučerašnji incident u Kopnenoj zoni bezbednosti u kome je poginuo Stevan Sinđelić, pripadnik srpske Žandarmerije. "Srbija spremna da uloži maksimalne napore u dalju stabilizaciju i normalizaciju prilika na KiMi jer je mir njen najvažniji interes", zaključio je Dačić.

 

Zarif: Izbegavati spekulacije o političkim motivima ubistava

 

Šef UNMIK-a na Kosovu Farid Zarif izrazio je žaljenje zbog nedavnih ubistava trojice ljudi, među kojima i pripadnika srpske žandarmerije, u blizini administrativne linije između Kosova i centralne Srbije, i apelovao da se ne spekulise o političkim motivima već da se omogući istražnim organima da rade svoj posao. 

Zarif je, na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj situaciji na Kosovu, uputio izraze saučešća porodici Stevana Sinđelića, pripadnika kraljevačkog odreda žandarmerije koji je ubijen na dužnosti, i rekao da je u toku utvrđivanje okolnosti zločina i traganje za počiniocima. 

Zarif, koji je kao šef UNIMIK-a specijalni predstavnik generalnog sekretara UN, pohvalio je konstruktivni stav Vlade Srbije, koja je pozvala kosovske Srbe da učestvuju na izborima na Kosovu, i pozvao je kosovske lidere da formiranje vlade u Prištini vide kao najhitniji zadatak. 

Podsetivši da je specijalni tužilac Klint Vilijamson 29. jula predstavio izveštaj o dosadašnjem toku istrage u vezi s navodima iz izveštaja švajcarskog senatora Dika Martija o zločinima nad Srbima i drugim nealbancima na Kosovu, Zarif je ocenio da taj izveštaj od velikog značaja za pomirenje i jačanje vladavine prava. 

Kosovska skupština treba, prema njegovim rečima, da što pre preduzme korake kako bi specijalni sud za procesuiranje tih zločina bio formiran, najkasnije početkom sledeće godine.

 

 

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.