Izvor: Southeast European Times, 09.Jan.2015, 17:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Balkanske zemlje jačaju vojnu saradnju kroz Američko-jadransku povelju

Kosovo će nastaviti da učestvuje u Povelji kao posmatrač.

09/01/2015

Linda Karadaku za Southeast European Times iz Prištine -- 9.1.2015.

Balkanske zemlje rade na širenju vojne saradnje preko Američko-jadranske povelje, ali još se nisu dogovorile da li će i kada dati Kosovu punopravno članstvo, kažu eksperti.

Povelja, često nazivana A5, uspostavljena je 2003. kao regionalna inicijativa >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << za rešavanje zajedničkih bezbednosnih izazova i unapređivanje evroatlantske integracije regiona.

Članovi Povelje su Albanija, Hrvatska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina (BiH), Makedonija i SAD, a Kosovo i Srbija imaju status posmatrača.

Zvaničnici iz regiona razgovarali su o prijemu novih članova na sastanku održanom u Tirani prošlog meseca. Albanija, koja je prošle godine bila predsedavajući Povelje, predstavila je zahtev za članstvo Kosova.

Ali, predstavnici BiH stavili su veto na tu inicijativu, jer ta zemlja nije priznala Kosovo.

Pored toga, BiH je ove godine preuzela rotirajuće mesto predsedavajućeg Povelje.

„Radi se o dobro poznatim činjenicama, uglavnom vezanim za priznanje Kosova i pravni subjektivitet države Kosovo“, rekao je albanski ministar spoljnih poslova Ditmir Bušati.

Kosovski zvaničnici kažu da ova situacija pruža zemlji podsticaj da još energičnije nastavi svoje učešće u aktivnostima Jadranske povelje, jer je cilj Kosova da se iz korisnika pretvori u pružaoca bezbednosti.

„Jadransku povelju vidimo kao važnu 'čekaonicu' u svojim pripremama za veću integraciju, poput one u ... NATO“, rekao je za SETimes Enver Dugoli, kosovski vojni ataše u Albaniji.

NATO je upozorio da je strateško okruženje nestabilnije nego proteklih decenija, dodajući da su skoro svi bezbednosni izazovi transnacionalni.

„U svetlu ovih složenih izazova lideri NATO-a su odredili jasan kurs za budućnost na samitu u Velsu. Alijansa će ostati jaka, spremna i sposobna da se suoči sa svakom pretnjom; osiguraćemo da neophodna spona između Evrope i Severne Amerike ostane veoma čvrsta. Takođe ćemo uspostaviti tešnju saradnju sa svojim partnerima kako bi naše istočno i južno susedstvo zadržali stabilnost. To uključuje naše partnere na Balkanu“, rekao je NATO u saopštenju za SETimes.

Eksperti dodaju da je osnivanje Povelje bio deo vizije o integraciji Balkana u NATO, sa SAD kao strateškim partnerom; kao i mehanizam za povećanje interoperabilnosti i usklađivanje standarda kroz zajedničke vežbe i kooperativne aktivnosti. Najveći uspeh Povelje je ulazak Hrvatske i Albanije u NATO.

Albanski zvaničnici kažu da će nastaviti da se zalažu za inkluzivnost, između ostalog i zato što vide Povelju kao garantora veće bezbednosne angažovanosti SAD u regionu.

„Što pre zemlje regiona, uključujući Srbiju, zaključe da je ovo jedini i najodrživiji put ka pridruživanju, to bolje, da se ne bi stvarao raskorak sa bezbednosnog stanovišta“, navodi Bušati.

Crnogorski zvaničnici kažu da će članstvo Kosova biti vrlo važan doprinos regionalnoj bezbednosti i da će pokazati da region može zajedno da radi na rešavanju trenutnih bezbednosnih izazova.

„Potpuno podržavamo članstvo Kosova u inicijativi. Takođe ćemo podržati Srbiju ako želi da se pridruži u nekom trenutku, jer je to stvar regionalne stabilnosti i bezbednosti“, rekao je crnogorski ministar spoljnih poslova Igor Lukšić za SETimes.

Kosovo je sprovelo stratešku reviziju svog bezbednosnog sektora i očekuje se da će svoje bezbednosne snage pretvoriti u pravu vojsku ako osigura glasove srpskih poslanika u kosovskom parlamentu.

„S obzirom na činjenicu da usvajanje ova dva zakona zahteva veći politički konsenzus, verujemo da će biti pronađeni modaliteti da se oni donesu i time će se otvoriti mnogo veće mogućnosti za Kosovo da ih se pridržava i stekne punopravno članstvo u NATO-u“, rekao je Dugoli.

Šta članovi Jadranske povelje mogu da učine da bi pružili Kosovu punopravno članstvo? Iznesite svoje mišljenje ispod teksta. .

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.