Ako Srbija i Kosovo budu sarađivali, pitanje priznanja možda bude izbegnuto

Izvor: Blic, 23.Sep.2012, 10:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako Srbija i Kosovo budu sarađivali, pitanje priznanja možda bude izbegnuto

Štefan Lene, nekadašnji specijalni izaslanik EU za Balkan, smatra da bi nemačko-nemački dogovor, kojim je izbegnuto priznavanje Istočne Nemačke, ali je uspostavljena saradnja i kancelarije u obe prestonice, mogao da bude model za rešenje međusobnih problema Beograda i Prištine, a da se ne zalazi u pitanje priznavanja nezavisnosti Kosova.

Lene, koji je gostujući profesor Fondacije "Karnegi Evropa", kaže >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da mu je to mnogo privlačnije rešenje od zahteva predstavnika nemačke vladajuće stranke da pre početka pregovora o ulasku u EU Srbija mora da potpiše obavezujuću izjavu o saradnji sa Kosovom.

Lene u intervjuu današnjoj "Politici" kaže da je u ovom trenutku nemoguće znati da li će Srbija morati da prizna Kosovo radi prijema u EU, jer do njega neće doći pre 2020. godine, a možda ni kasnije.

- Ne želim da predviđam kakav će biti stav EU u tom trenutku. Lično verujem da će EU zahtevati funkcionalan odnos izmedju Kosova i Srbije, da mogu međusobno da imaju ugovore, da sarađuju, da sede zajedno na sastancima EU i da ne postoji toliko loša politička situacija da to bude problem za EU - rekao je Lene.

Lene veruje da će u slučaju postizanja funkcionalne saradnje priznavanje Kosova "možda biti izbegnuto".

- U svakom slučaju, EU ne može sebi da dopusti da ima još jedan nerešen problem kao što je Kipar - ocenio je Lene.

Uz napomenu da "međunarodna zajednica, od Rusije i Kine, do EU, ima konstantan stav da ne želi podelu Kosova", on rešenje za pitanje severa Kosova vidi u balansu između dva interesa. To je moguće kroz suštinsku autonomiju severa Kosova, veću nego prema Ahtisarijevom planu, "čime bi se postiglo da Srbi upravljaju svojim životima, a da pravno, sever bude deo Kosova".

Lene je precizirao da to podrazumeva uspostavljanje skupštine srpskih opština na severu Kosova, lokalne policije sa komandom koja bi odražavala nacionalni sastav tog područja, potom suda koji bi bio deo kosovskog pravosudnog sistema, ali sa sudijama koji su Srbi.

Lene kaže da Brisel pozdravlja dobre odnose Srbije sa Rusijom, koja je veoma važan partner za EU.

- To je nešto sto možete kao prednost da unesete u EU. Ddugoročno, za ekonomski razvoj i prosperitet Srbije jedina relevantna opcija ono što nudi EU. Rusija može mnogo da vam pomogne i odnosi sa njom su važni, ali to nije alternativa - smatra Lene.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Lene: Nemačko-nemački dogovor model za Kosovo

Izvor: Kurir, 23.Sep.2012

Too mi je mnogo privlačnije rešenje od zahteva predstavnika nemačke vladajuće stranke da pre početka pregovora o ulasku u EU Srbija mora da potpiše obavezujuću izjavu o saradnji sa Kosovom, rekao je Lene..BEOGRAD – Nekadašnji specijalni izaslanik EU za Balkan, Štefan Lene smatra da bi nemačko-nemački...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.