
Izvor: JužneVesti.com, 07.Apr.2020, 12:13
Svetski dan zdravlja u znaku podrške medicinskim sestrama koje su prve u liniji borbe protiv korone
Svakog sedmog dana u aprilu obeleževa se Svetski dan zdravlja, a ove godine posvećen je medicinskim sestrama i babicima, značaju usavršavanja i njihovom nedostatku u zdravstvenom sistemu. Iako je tema izabrana pre same pandemije, kako je saopštio Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, nismo ni slutili koliko će medicinske sestre i drugi zdravstveni radnici biti u prvom planu u ovom periodu.
Upravo su medicinske sestre i zdravstveni radnici prvi u liniji borbe protiv korona >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << virusa, a kako bi im se zahvalili i pružili podršku brojni građani širom Srbije aplaudiraju im tačno u 20 sati svake večeri.
Glavna sestra Zdravstvenog centra Vranje i predsednica Nacionalne asocijacije udruženja zdravstvenih radnika Pčinjskog okruga Jasmina Ristić kaže da je ponosna na svoje kolege koji u ovom periodu iznose veliki teret.
U teškom trenutku kada se borimo sa najvećim izazovom po ljudsko zdravlje u ovom milenijumu korona virusom, zahvalna sam svojim kolegenicama za požrtvovanost i nesebičnu angažovanost u obavljanju svojih redovnih i dodatnih vanrednih, dužnosti i obaveza svakog dana brinući o zdravlju i bezbednosti pacijenata na svom radnom mestu ali i u porodici i društvu - kaže Ristićeva.
Prema podacima Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara u Srbiji ima 85.347 medicinskih sestara-tehničara koji rade u zdravstvenom, socijalnom i državnom sektoru. U Beogradu ih je 227.000, Vojvodini 21.298, Užicu 8.786, Kragujevcu 14.225 i Nišu 15.798.
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da će do 2030. godine u svetu biti potrebno još 9 miliona medicinskih sestara i babica.
Medicinske sestre i babice predstavljaju gotovo 50% globalne zdravstvene radne snage. Na svetskom nivou postoji nedostatak svih profila zdravstvenih radnika, a više od 50% trenutnog nedostatka zdravstvenih radnika čine medicinske sestre i babice - kažu iz Insituta za javno zdravlje Srbije “Batut”.
Koliko nedostaju zdravstveni radnici pokazuje činjenica da se skoro svi zdravstveni sistemi u svetu zbog aktuelne pandemije suočavaju sa problemima jer nema dovoljno sestara i lekara. I u Srbiji je slična situacija, pa zvaničnici najavljuju nova zapošljavanja, povećanje plata i pozivaju zdravstvene radnike iz dijaspore da se vrate u maticu.