
Izvor: JužneVesti.com, 02.Okt.2019, 08:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slučaj mini-hidroelektrane u Rakiti pred Savetom Evrope
Zbog toga što se ne sprovodi odluka o vađenju cevi na delu cevovoda za mini-hidroelektranu u selu Rakita, Udruženje za zaštitu zakonitosti i ustavnosti poslalo je žalbu Komitetu ministara Saveta Evrope koji je prihvatio da odlučuje o tom slučaju.
Komitet, koji nadgleda izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prva u Strazburu, obavestio je Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti da je predmet prihvaćen na odlučivanje i da mu je dodeljen status “razmatranja >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << sa pojačanom pažnjom”, kaže za Slobodnu Evropu Savo Manojlović iz ovog udruženja.
Poslali smo Komitetu predstavku 31. jula, u kojoj tražimo reakciju te međunarodne institucije jer u Srbiji ne dolazi do izvršenja zakonske odluke da se u selu Rakita obustave radovi na izgradnji mini hidroelektrane i da se izvade bespravno podignute cevi iz reke - kaže Manojlović za Slobodnu Evropu.
On dodaje da se u selu Rakita događa ista povreda prava kao u slučaju"Kostić protiv Srbije", a za koji je Evropski sud doneo presudu za nelegalnu gradnju u korist porodice sa Voždovca koja je dokazala da jojo je ugrožen životni prostor. Deo cevovoda i dalje u koritu velikih voda; foto: Lj. F.
Institucije su dužne da sprovedu rešenja o rušenju bespravno podignutih objekata. Imamo presudu Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Kostić protiv Srbije" gde stoji da je država dužna da preduzme mere da se u svim narednim slučajevima takva rešenja sprovede - ističe predsednik Udruženja.
Nakon što je opštinska Građevinska inspekcija stopirala radove na izgradnji mini-hidroelektrane u selu Rakita, isto je učinila i Republička inspekcija za zaštitu životne sredine koja je podnela i prijavu protiv investitora, ali do današnjeg dana on nije izvadio deo cevovoda, što mu je inspekcija naložila.
Mi u Rakiti upravo imamo situaciju gde država nijednog momenta ne sprovodi rešenje ministarstva da se mora stati sa svim radovima, da se teren i priroda vrate u prvobitno stanje, a cevi izvade iz vode. Umesto toga imamo situaciju da investitor nastavlja sa radovima - objašnjava Manojlović.
Podsetimo, ministar ekologije Goran Trivan rekao je da zaustavljanje radova na postavljanju radova u Rakiti nije pitanje za njegovo ministarstvo, već za druge državne organe.
Drugostepeni organ Ministarstva za zaštitu životne sredine odbilo je žalbu investitora na svoje rešenje i zabrana radova je još na snazi.
Prilikom obilaska radova na postavljanju cevovoda za MHE, republički inspektori Dragana Šelmić i Milan Štetić utvrdili su da je od 300 do 350 metara cevovoda postavljeno u okviru prirodnog korita za velike vode i naložili su prestanak radova i vađenje postavljenih cevi.