Ocena 3 za pristupačnost pravosuđa građanima, javni beležnici dobili 4

Izvor: JužneVesti.com, 19.Okt.2023, 10:58

Ocena 3 za pristupačnost pravosuđa građanima, javni beležnici dobili 4

Iako iz Centra za evropske politike kažu da ocena nije svrha, istraživanja koja su sproveli o praćenju stanja u pravosuđu, pristupačnost građanima dobila je ocenu 3, dok su usluge javnih beležnika ocenjeni četvorkom. Jedan od većih problema je dostupnost besplatne pravne pomoći, koje trenutno ima, kako kažu, samo na papiru.

Izveštaj je nastao u okviru projekta “Otvorena vrata pravosuđa”. U njemu se, kažu istraživači, pružaju odgovori o tome kako funkcioniše >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << ostvarivanje sudske zaštite, kakve prepreke se javljaju građanima na putu pristupa sudu, kakva je pravna predvidljivost sudske prakse i da li postoje odgovarajući mehanizam pravne pomoć.

Istraživanja su obuhvatala i ankete i razgovore sa građanima, kažu iz CEP-a i dodaju da u aspkete i koji su dobili ocenu 3 spadaju pravna pomoć, pristup podacima, otvorenost i transparentnost, kao i finansijski i fizički pristup sudovima. Takođe, navode da u tim oblastima spada i etika u sudstvu, pristup pravdi.

Jedan od autora izveštaja i programski menadžer u CEP-u Dušan Protić istkao je da iako postoje razlozi za kritiku u svim oblastima, svrha i poruka moraju biti na skretanju pažnje pre svega ljudima koji rade u pravosuđu, a potom i građanima.

Osnovna ideja istraživanja jeste da ljudima zaposlenim u pravosuđu pokažu kako to izgleda iz perspektive građana, a kako je direktor istraživanja Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Filipović rekao jedan od većih problema jeste domen službi za besplatnu pravnu pomoć građanima, za koji kaže da postoji samo na papiru. Zbog toga, Filipović ističe da je potrebno promeniti podzakonske akte.

Cilj zakona jeste da omogući svima jednak i delotvoran pristup pravdi. To nažalost u ovom trenutku nije tačno sasvim, iako je određeni napredak ostvaren, ali i dalje postoje određene prepreke. Jedinice lokalne samouprave nisu podjednako razvijene, nemaju sve razvijene besplatne službe pravne pomoći i ne postoji norma koliko bi službenika trebalo da radi na osnovu broja stanovnika u tom mestu - rekao je Filipović.

Iako ima i pozitivnih promena, zaključio je da se slični problemi javljaju svake godine, te da bi trebalo promeniti način finansiranja službi koje pružaju besplatnu pravnu pomoć i na taj način omogućiti svim ljudima da dobiju pravne savete, a na kraju i besplatnog branioca na sudu.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.