Novi dom za sedmočlanu porodicu iz Brzog Broda primer solidarnosti i udruživanja građana

Izvor: JužneVesti.com, 07.Mar.2022, 18:01

Novi dom za sedmočlanu porodicu iz Brzog Broda primer solidarnosti i udruživanja građana

Sedmočlana porodica iz Brzog broda živela je u neuslovnoj kući bez osnovnih uslova, koja je za samo nekoliko nedelja potpuno renovirana. Slučaj bake koja je brinula o šestoro unučadi, pa dobila podršku zajednice, primer je solidarnosti, za koju mnogi tumače da je u našem društvu sve manje. Solidarnost je, podsećaju sociolozi, jedna od najvećih vrednosti društva i naročito je značajna kada država i institucije zakažu.

Nakon što je javnost saznala da sedmočlana >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << porodica iz Brzog Broda živi sa samo 35.000 dinara u nezavršenoj kući, brojni građani, udruženja i firme počeli su sa prikupljanjem novčane pomoći kako bi se Cvetkovićima olakšao život.Sada žive u mnogo boljim uslovima; foto: T. T.

Nekoliko nedelja kasnije Fondacija “Pokreni život” u potpunosti im je renovirala kuću, a kako kažu, ništa od toga ne bi mogli da urade bez građana koji su bili voljni da pomognu.

Deca sada imaju nove sobe; foto: T. T.Koliko je u teškim momentima važna pomoć drugih ljudi, istakao je i najstariji unuk Nikola Cvetković.

Građani su najviše pomogli, da nije bilo njih ne bi bilo ništa od ovoga, bilo bi još gore, tako da se najviše zahvaljujem građanima koji su donirali novac kao i Fondaciji. Sada je sve mnogo lakše i prezadovoljni smo. Pogotovo deca, nisu mogli ni da sanjaju ovo - rekao je Cvetković.

Da se solidarnost ne ogleda samo u materijalnim stvarima, već i u podršci okoline, govorio je i nekadašnji reper iz Niša, kome su prijatelji pomogli da otpočne svoj mali biznis na selu.Sanitarije su zamenjene; foto: T. T.

Sociolozi kažu da je građanska solidarnost kao vid udruživanja i pomoći zajednice najčešća u teškim vremenima, nakon ratova, nesreća, usled velikih kriza i prirodnih katastrofa, ali i slučajevima pojedinaca koji se nađu u teškim životnim okolnostima.

Da je solidarnost i stvar kulture jednog društva koju razbija konzumerizam, logika profita i veliko socijalno raslojavanje, kaže socijolog Đokica Jovanović i objašnjava da ćemo uglavnom pre pomoći nekome ko nam je blizak, pripada istom sloju i istom vrednosnom krugu.

Kad neko kaže i bogati plaču, to je jedan licemeran izraz. Ja kažem - bogati najčešće cmizdre, dok drugi zaista plaču. Naravno da u kriznim situacijama raste solidarnost, ali među onima koji su ugroženi i koji znaju da bez solidarnosti zajednice i sami neće opstati, jer ako oni sami ne pomognu nekome, time se još više urušava ta poslednja brana za odbranu života i opstanak - kaže socijolog.

Jovanović kaže i da se često javlja i privid državne solidarnosti, kao da tamo gde institucije zakažu, nastupa društvena odgovornost i pomoć najgroženim sugrađanima.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.