
Izvor: JužneVesti.com, 14.Jan.2020, 10:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nadležni i dalje ćute o spornoj dodeli stanova za bezbednjake, kandidati bez šanse revoltirani
Prošlo je više nedelja, a iz Vlade Srbije i dalje ne odgovaraju po kom su kriterijumu dodeljeni jeftini stanovi za bezbednjake i kako je moguće ono što tvrde policajci - da je sve bila igra "brzi prsti" i da stan dobije onaj ko se prvi javi. Redakciji Južnih vesti i dalje se javljaju oni koji komentarima “osećam se poniženo”, “sramota” i “čista prevara” ocenjuju proces selekcije, dok se nadležni ne oglašavaju.
U Odluci koju potpisuje ministar unutrašnjih poslova >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Nebojša Stefanović precizno su definisani kriterijumi koje pripadnik MUP-a mora da ispuni kako bi imao pravo da konkuriše za kupovinu stana. Ipak, dela o tome kako se rangiraju oni za koje se utvrdi da su ispunili kriterijume naprosto nema.
Po utvrđivanju ispunjenosti uslova za kupovinu stana pod povoljnim uslovima, kao i po utvrđivanju da pripadnik MUP-a ima obezbeđena sredstva za kupovinu stana, odnosno po utvrđivanju njegove kreditne sposobnosti, Republika Srbija ili privredno društvo sa pripadnikom MUP-a zaključuje ugovor o kupovini stana - stoji u Odluci.
Izgradnja nije ni završena. Više je kandidata nego što će biti stanova, a u preduzeću zaduženom za prodaju SPV Nišava novinare upućuju na Vladu, baš kao i Građevinska direkcija Srbije. Iako i sami imaju udela u prodaji stanova, tamo su poručili da je reč o projektu Vlade i da je zato ovaj organ zadužen za komunikaciju sa medijima.
Ipak, ni 18 dana nakon što su novinari Južnih vesti poslali pitanja Vladi o ovom slučaju - odgovora nema.
Prema tvrdnjama pripadnika MUP-a nigde nije bilo naglašeno da će brzina prijave odlučivati o tome ko će i koliki stan dobiti, pa su mnogi ostali praznih ruku.
Jedan od njih požalio se redakciji rečima da radi u policiji već 30 godina i da se nikada nije osetio tako poniženo. Dele se stanovi, a zgrada se i ne nazire; foto: JV/Vanja Keser
Sramota! Čista prevara ! Bez jasnih kriterijuma, pravila i rang liste... Ko se prijavio u prvih pet minuta, njega su i zvali na razgovor da bira, a prijava bila 3 dana putem linka. Baš njih briga ko je stvarno bez stana i podstanar 10-20 godina, bitno je da se prodaju što pre ti stanovi - jedan je od komentara na sajtu Južnih vesti.
Nepostojanje bodovanja nije samo uticalo na to ko će dobiti stan, a ko ne, već i o tome koliki će prostor dobiti.
Neko sa tročlanom porodicom 90 kvadrata, a neko sa petočlanom porodicom jednosoban stan - kaže jedan građanin.
Inače, uobičajena procedura prilikom dodele jeftinih stanova, nevezano za kategoriju o kojoj je reč, jeste da se prvo proverava ispunjavaju li kandidati kriterijume, a da se potom boduju, kako bi se odredilo ko ima prednost. Tako se sačinjava rang lista kandidata.
Tako je, recimo, u Programu izgradnje stanova za socijalno stanovanje u Ulici Majakovskog, prilikom sačinjavanja rang liste, Javno preduzeće Gradska stambena agencija bodovalo je kriterijume poput visine primanja, zdravstvenog stanja, invaliditeta, te broja članova domaćinstva.
Podsetimo, gradnju jeftinih stanova, namenjenih pripadnicima snaga bezbednosti, obeležile su brojne afere. Nakon brojnih obećanja i odlaganja datuma početka gradnje, kamen temeljac konačno je postavljen pre nešto manje od godinu dana. Tender za izgradnju zgrada u Nišu i Vranju dobila je, između ostalog, firma koja je rušila u Savamali, u Vranju je hapšen jedan izvođač radova zbog korupcije, zapaljen vozni park drugog, dok je u Nišu gradnja prvo stopirana zbog ispitivanja terena, a onda bomba eksplodirala na već razminiranom terenu.
Poslednja zbrka odnosila se upravo na osnivanje privremenih firmi SPV Nišava 1, 2 i 3, sa ciljem da se bave investicijama i prodajom stanova, kako su pojasnili u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.