Izvor: JUGpress.com, 21.Dec.2025, 12:47
Kamberi: Ako Martinović tvrdi da sada daju tolike pare, kako su tri opštine i dalje devastirane i nerazvijene
BUJANOVAC
Preševo je i dalje devastirana opština, Bujanovac je u krugu je 40 nerazvijenih opština, i pored te ogromne pomoći, za koju predsednik Koordinacionog tela za opštine Bujanovac, Preševo i Medveđu Aleksandar Martinović kaže da je daju, izjavio je za Regionalnu informativnu agenciju JUGpress Šaip Kamberi, poslanik u Skupštini Srbije i predsednik Partije za demokratsko delovanje (PDD) .
On je upitao kako to onda te opštine ostaju devastirane i ekonomski nerazvijene?
>> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << />
Početni uspesi projekata kao što je multietnička policija, reforma medija, organizacija TV Bujanovca, izbori, su bili projekti koji su pokazali važnost Koordinacionog tela za jug Srbije i doprineli da se kriza na jugu Srbije reši, podseća Kamberi.
” E, sad, 25 godina nakon toga recidivi prošlosti i pominjanje terorizma od strane sadašnjeg predsednika Koordinacionog tela za jug Srbije Aleksandra Martinovića ne doprinosi stabilnosti u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa”, smatra Kamberi.
On je dodao da se tiime “ugrožava bezbednost mladih Albanaca, onih koji su učestvovali u sukobu tada. Iako postoji zakon, ova zemlja nikako se ne odriče svoih manira. Postoji Zakon o amnestiji bivših boraca UČPMB. Zašto neprestano to tretiraju kao terorizam? ” rekao je Kamberi.
“Po mom mišljenju, oni na taj način pokušavaju da ovo nečinjenje koje se godinama dešava, jer nema povećanja budžeta Koordinacionog tela od 2014., 2015. godine, sakriju i opravdaju”, smatra on.
Objašnjava da “realna vrednost koje dobijaju opštine za kapitalne investicije je daleko manja u odnosu na deset godina ranije. Integracije su ostale mrtvo slovo na papiru, pored onog doprinosa koje je Ministarstvo za ljudska prava tada napravilo sa Nacionalnim savetom Albanaca oko akcionog plana, ništa se na tome nije radilo. Plan je bio 2023.-26. da se završi integracija. Evo, kraj je 2025. godine, a nije ni počelo”, rekao je Kamberi.
Dodao je i da “nepoverenje raste zbog takvog odnosa sadašnje vlasti”.
“Svaki moj predlog u parlamentu odbijaju, ja sam pre nekoliko dana imao predlog izmene zakona i dopune Zakona o području i nadležnosti sudova i tužilaštva, predlog o vraćanju Osnovnog suda u Preševo, novog tužilaštva za Bujanovac i Preševo, ali parlamentarna većina je to odbila, odnosno nije prihvatila da se stavi na dnevni red”. rekao je Kamberi.
Na pitanje da li je aktuelni predsednik Koordinacionog tela za opštine Bujanovac, Preševo i Medveđu održao bilo kakva sastanak sa predstavnicima političkih stranaka koje deluju među Albancima, Srbima i Roimima u ove tri opštine, Kamberi kaže da nijedonm do sada nije bilo takvog sastanka.
“Niti se poštuje odluka Koordinacionog tela da se odluke donose učešćem narodnih poslanika, predsednika skupština i predsednika opština. Ono što, po meni, sama simbolika pokazuje, održavanje ove manifestacije povodiom 25 godina od osnivanja Koordinacionog tela u Bujanovačkoj banji, na mestu na kome ne radi ni jedan Albanac je dovoljan pokazatelj kakav je odnos Koordinacionog tela prema svom osnovnom zadatku i integraciji albanske manjine u državne institucije”, smatra Kamberi.
Na pitanje da li je upravo primer Bujanovačke banje, koja je daleko ispod drugih banja u Srbiji po svom izgledu i statusu, isto kao i Sijarinska Banja kod Medveđe, pokazatelj da u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa nema ekonomskog razvoja, Kamberi kaže da su ove tri opštine i dalje u vrlo teškom položaju.
” Preševo je i dalje devastirana opština, Bujanovac je u krugu je 40 nerazvijenih opština. I pored te ogromne pomoći za koju oni kažu da je daju, kako to da te opštine ostaju devastirane i ekonomski nerazvijene?” upitao je on.
” To je nesklad između onoga što oni izjavljuju o nekom ekonomskom bumu i onome što je stvarno stanje na terenu. Bujanovačka banja se nalazi na tom položaju upravo zato što odbijaju njenu privatizaciju, jer da je ona završena mnogo ranije kako je i sam Vučić bio obećao 2014. godine, pa 2016., pa 2020., pa 2022., 2023., ne bi došlo do ove situacije. Ali, oni su redom odbijali svaki predlog”, konstatuje Kamberi. (kraj)LJS/MN
I ovo Vam može biti interesantno




