Ja sam Dara iz Jasenovca

Izvor: KMnovine.com, 04.Mar.2021, 22:33

Ja sam Dara iz Jasenovca

Naslov Preživeli logoraši poslali svoja svedočenja „Varajetiju” i „ Los Anđeles tajmsu” uz zahtev da objave ispravke svojih tekstova u kojima su američki mediji tvrdili da se radi o srpskoj mitomaniji i fikciji i da se Jasenovac nije dogodio.



Film vrsnog reditelja Predraga Gage Antonijevića, snimljen je na bazi moje istinite priče. Ja sam zapamtila kako su ubili brutalno, preda mnom, onu ženu koja je sakrila zlato u punđi, majka nije mogla da >> Pročitaj celu vest na sajtu KMnovine.com << mi skloni pogled iako je okrenula moju glavu ka kecelji. Ta trauma ostala je trajno zabeležena, kao i trenutak kada su nas razdvojili od naše majke i kada su mi odneli brata. Nekada me sve te traume bude noću. Imala sam sreće.

"Spasila me je Diana Obekser Budisavljević. Međutim, ni danas ne znam sudbinu moga brata, jer smo bili razdvojeni. Možda i moj brat živi negde i ne zna da je Srbin, jer bio je samo beba.”

Ovim rečima, Jelena Buhač Radojičić, koja je kao devojčica preživela užase jasenovačkog logora, obratila se na konferenciji za novinare u organizaciji Udruženja logoraša Jasenovca. Skup u Beogradu upriličen je u znak podrške prof. dr Gideona Grajfa, eksperta za Aušvic i Holokaust, a protiv pisanja američkog „Varajetija” i „Los Anđeles tajmsa” o filmu „Dara iz Jasenovca” i dovođenja u pitanje verodostojnosti i istinitosti o stradanju Srba u tom logoru.

Učesnici konferencije, mahom preživeli logoraši koji su u Jasenovcu bili zatočeni kao deca, potpisali su se tom prilikom na unutrašnji primerak Grajfove knjige „Jasenovac – Aušvic Balkana” i ispisali svoje poruke. Ta publikacija će, uz zahtev „Varajetiju” i „ Los Anđeles tajmsu” da se objavi ispravka tekstova u ovim glasilima i uz Grajfovo protestno pismo (koje je „Politika” objavila na naslovnoj strani u petak), biti poslata na adrese ova dva medija.

Obraćajući se novinarima, Jelena Buhač Radojičić, koja je došla na konferenciju uprkos teškoj povredi ruke, pokazala je logoraške kartone.

„Došla bih i na jednoj nozi samo da pokažem logoraški karton lično, da bi se skinula anatema sa filma o Dari iz Jasenovca gde su neobavešteni novinari napisali da se radi o ’srpskoj mitomaniji’ i fikciji, da se Jasenovac nije dogodio i da nije bio logor za Srbe. Imala sam samo sedam godina, a već sam bila u logoru Jasenovac. Izgubila sam 89 članova bliže i dalje porodice. Jasenovac se zaista desio. Aušvic se zaista dogodio. Zato zaustavimo reviziju. Još smo živi. Sećamo se. Budimo glas nevinih žrtava”, istakla je ona prenosi "Politika".

Svoje poruke uredništvu dva američka medija, uputili su i Slavko Milanović, predsednik Udruženja logoraša Jasenovca, Smilja Tišma, narodni poslanik koja je takođe kao dete bila zatočenik jasenovačkog logora, kao i Gojko Rončević Mraović, preživeli dečji logoraš Jastrebarskog. Ističući da je u taj ustaški logor odveden sa šest godina, on je podsetio da ni nacistički rajh u čitavoj okupiranoj Evropi nije imao logore za decu.

„Pošto sam bio izdržljiv, bio sam odabran za ’preobuku’ i imao sam sreću da preživim, dok su druga deca umirala oko mene. Nekolicinu nas odveli su na ’prevaspitavanje i pokrštavanje’ i terali nas da pevamo ustaške pesme i oblačili nam ustaške uniforme. I danas noću čujem krike dece kojima su mazali usta cijanidom da bi brže umirala ili ih nabijali na bajonete jer vrište ili plaču”, napisao je on.





Inicijativu preživele dece logoraša podržao je i general Vidosav Kovačević, predsednik Krovne organizacije veterana Srbije, kao i Udruženje novinara Srbije, čiji je predsednik Vladimir Radomirović takođe ostavio svoju poruku u primerku Grajfove knjige.

„Potraga za istinom i omogućavanje dijaloga najvažniji su posao novinara, naročito onda kada su istina i sloboda govora na udaru. Pozivam i sve strane novinare koji pišu ili će pisati o genocidu u NDH, da dobro istraže podatke, da pročitaju knjige preživelih Srba i Jevreja ili istorijske studije, da pronađu još uvek živu decu logoraše i potomke i rodbinu zatočenika ustaških logora smrti. I da tek posle toga objave svoje članke. Istina je blizu nas. Ne pravimo se da je nema, ma koliko teška bila”, ukazao je Radomirović.

Na kraju konferencije je Dijana Dragosavljević, učenica prvog razreda srednje muzičke škole „Kosta Manojlović”, izvela pesmu „Đurđevdan” u znak sećanja na logoraše Jasenovca.


Poruka potomka Nikole Tesle

Među onima čije će pisane poruke biti upućene na adrese „Varajetija” i „Los Anđeles tajmsa” je i Lazar Kosanović, potomak Nikole Tesle. Uz podsećanje da je Tesla našao utočište u SAD, među Amerikancima i američkim narodom, Kosanović je napisao da bi ovaj velikan čovečanstva, da je ostao u matici, verovatno i sam završio u Jasenovcu, baš kao njegovih 14 srodnika koji su tamo brutalno ubijeni. On je ukazao i da je u toku ustaškog genocida na području NDH stradalo ukupno 91 čovek prezimena Tesla.



* * *


Iza nas stojite jedino - vi! Ako želite da nastavimo da radimo, podržite nas. Ostalo je na nama.





 
Ukoliko Vam više odgovara neki drugi način, konakirajte nas na kmnovine@gmail.com





Pratite nas na FacebookTwiter ili Instagram



PROČITAJTE JOŠ:   
Istorijski autošovinizam Bojana D. Đokića - NDH nije imala logore za decu ni krematorijume - KM NovineNastojanje da se višestruko umanji zvanični broj žrtava logora Jasenovac nije više svojstveno samo hrvatskim istoričarima. Proteklih nekoliko godina kolegama iz lepe njihove u toj raboti priključili su se i neki od srpskih istoričara. U svom naučnom radu pod naslovom „Logor Jasenovac u udžbenicima istorije za 8.


PROČITAJTE JOŠ:   
Srebrenica i Jasenovac: prava razlika između izmišljenog i stvarnog genocida - KM NovineSrebrenica i Jasenovac: prava razlika između izmišljenog i stvarnog genocida #Jasenovac #Srebrenica #Genocid #Laž Naše istraživanje o Srebrenici omogućilo je i vrlo značajne uvide u vezi sa Jasenovcem. Dok je masakr u Srebrenici, koji se odigrao pred kraj sukoba u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih godina, bio izveden da bi poslužio nameni koja je u prvom redu bila politička, on je takođe imao i jednu važnu posledicu.


PROČITAJTE JOŠ:   
Poseta episkopa Artemija Jasenovcu (VIDEO) - KM Novineutorak, 10. maj 2016. | KM novine Pri povratku iz Republike Srpske Vladika Artemije je, sa svojim monasima, posetio najcrnje srpsko stratište - logor smrti Jasenovac. Ovde su Bogu uznete molitve za pokoj duša srpskih stradalnika u Jasenovcu i otpevani vaskršnji tropari. POGLEDAJTE VIDEO:





KM Novinama je potrebna vaša podrška - pročitajte zašto KLIK
Izvor: KM Novine    :: © 2014 - 2021 ::    Hvala na interesovanju


Nastavak na KMnovine.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta KMnovine.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta KMnovine.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.