I firma sa juga Srbije zapošljavala radnike na crno u Beogradu

Izvor: JužneVesti.com, 06.Sep.2018, 10:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I firma sa juga Srbije zapošljavala radnike "na crno" u Beogradu

Nakon što je krajem avgusta u centru Beograda zatrpan zidom poginuo radnik, sprovedena je vanredna inspekcija beogradskih gradilišta. Rezultati inspekcije objavljeni su na sajtu Ministarstva rada, označene su firme i poslodavci koji drže radnike "na crno", a među njima se nalazi i Crna trava gradnja, sa 2 zaposlena koja nemaju ugovore.

Pogibija radnika na crno, na gradilištu nedaleko od Vlade Srbije u Ulici Kneza Miloša, izazvalo je inspekcije i ministarstvo da oštrije >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << rade svoj posao. Ono što nije bila praksa do sada, javno su "prokazane" firme i poslodavci koji drže radnike bez ugovora i objavljena su njihova imena na sajtu Ministarstva.

Inspekcija je rađena 1. septembra na beogradskim gradilištima, uhvaćeno je 5 preduzimača i 13 firmi koji su imale radnike na crno. Preduzeće Crna trava gradnja zatečeno je, kaže ministarstvo, sa 2 radnika "na crno".

Ova firma registrovana je na adresi na jugu Srbije u Crnoj Travi, a pretežna delatnost joj je, prema APR, izgradnja stambenih i nestambenih zgrada. Registrovan joj je i ogranak u Beogradu, u naselju Zvezdara.

Ministar Đorđević tražio je od inspekcije da rade rigoroznije i založio se za veće kazne, a najavio je i nagrade za inspektore.

Prema Zakonu o radu, poslodavcima koji imaju radnike "na crno" zaprećene su kazne od 800.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice, dok je za preduzetnika kazna od 300.000 do 500.000 dinara. Za odgovorno lice za isti prekršaj propisana je novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara.

Ministar je pozvao sve one koji znaju da negde postoji rad na crno da to prijave telefonom besplatno na broj 0800/300-307 u okviru projekta “Reci ne radu na crno”.

Problem rada na crno, kojim se krše prava zaposlenih i šteti ekonomiji zemlje, postoji i u Nišu. Neki od “oštećenih” radnika ipak su se odvažili da ukažu na svoje nesavesne poslodavce koji krše zakon.

Tako sve češće u Nišu radnici sami prijavljuju svoje poslodavce da ih drže na crno, rekla je nedavno načelnica odeljenja Inspekcije rada u Nišu Milica Kitanović Ljujić, pa je tu mogućnost iskoristilo već njih 100.

Najčešće prijavljuju roditelji za decu, znači, neka druga zainteresovana strana. Međutim, projekat “Reci ne radu na crno” je zaista doneo jednu direktnu vezu sa samim zaposlenima koji rade na crno - rekla je Ljujić.

Načelnica je navela i da zasad niko od zaposlenih koji je prijavio da radi "na crno" nije otpušten sa posla.

Postoji centralni registar, mi vršimo provere na svakih par meseci, a i oni uvek mogu da mi se obrate - rekla je tada Ljujić.

Inspekcija je u dvadesetak akcija, dodala je Ljujić, kontrolisala preko 500 privrednika. Jedan od najčešćih problema je taj što neki poslodavci ne vode dovoljno računa o bezbednosti i zdravlju radnika, pa je tako u prvih 6 meseci ove godine, urađeno preko 1.000 nadzora i pokrenuto 4 puta više prekršajnih postupaka.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.