Histerija i hiperaktivnost

Izvor: juGmedia, 08.Nov.2014, 01:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Histerija i hiperaktivnost

NEKADA, ne tako davno, dok smo još uvek bili neodgovorni za svoje postupke, dok su roditelji (još uvek) vaspitno delovali na oblikovanje naše ličnosti, negde pred malu maturu,

onomad  kada smo sve nestašluke pravdali radoznalošću, nismo bili svesni svoje živosti i energije koju smo posedovali, već smo radili ono što nam prvo padne na pamet, reagovali impulsivno, na keca, stalno imajući, na toj istoj pameti, majčinski prut koji je savršeno anatomski odgovarao našoj zadnjici >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << i očinski kaiš ili par oktava dublji bas koji nas je opominjao i bio dovoljan da zauzda svaku ideju koja je pretila da postane pizdarija širih razmera, koja izlazi iz okvira dvorišta u kome smo odrastali.

Mnogi geniji su bili suzbijeni i nikada otkriveni iz navedenih razloga. Čovečanstvo, bar ovaj njegov deo koji naseljavamo, balkanski komad evro-azijskog kontinenta, ostao je uskraćen za „mali milion izuma“ koji bi mu olakšali život i premostili međugeneracijski jaz. Poslovična netrpeljivost između dece i odraslih vremenom bi prerastala u sistem u kome se znalo ko otkida šibu, a ko sa njom deli pravdu.

E, onda, nakon toga kada su videli da ta anarhija neće voditi, tamo gde treba, da ne kažem nikuda (mada nas dve decenije ubeđuju da znaju šta rade), „izvesne sede glave, čike u finim i skupim odelima“ su sele, dogovorile se i smisile termin hiperaktivnost.

Vaskoliki rod naš je mogao da odahne.

Ako je dete živahnije od lenjivca sa malih ekrana i ako radi na većem broju obrtaja od ručnog mlinca za kafu, automatski mu se prišivao termin hipersktivnog deteta. Bez razmišljanja, valjda je tako najlakše.

I sve bi bilo ok, da nisu pomodari počeli smišljati načine kako da decu leče od hiperaktivnosti. Kupovinom skupih igračaka anestezirali su potomstvo od fizičkih aktivnosti.

Pa su maženi i paženi postali razmaženi, a razmaženi hiperaktivni. Svaki nestašluk ili pičvajz koji bi napravili pravdaju hiperaktivnošću. Lakše je i manje boli. Od bacakanja po podu prodavnice dok se u korpu ne ubaci željeni artikal do pretnji telesnim samopovređivanjem do ispunjenja nekog većeg prohteva, ugradnja silikoniskih implatanata, kupovina skupih i brzih automobila, bez da se ima pojma o vožnji ili sličnih bedastoća koja ne priliče uzrastu u kome su.

Nemanje vremena za bavljenje decom mnogi pokušavaju kompenzovati kupovinom istog tog vremena, pa su se u eri modernih tehnologija, kako to visokoumno izvole reći, najčešće odlučivali za kupovinu računara.

A, nikako da ukapiraju da računar nije kliker i da se vreme provedeno pred istim ne računa u konačnom zbiru rubrike “vannastavne aktivnosti”.

U odsustvu vremena za decu, vaspitanje su prepustili masovnim medijima i “elektronskoj podršci”  koji priliku da uništavaju esenciju svakog, pa i ovog našeg društva,  nisu propustili.

Kao produkt svega imamo histerične roditelje i “hiperaktivnu” decu, jer je mnogo lakše naći razlog, opravdanje za svoje propuste, nego način da iste ne pravimo. Propuste, ne decu, decu treba da pravimo, svakako smo nacija u odumiranju i neću vas opterećivati belokužnim mislima i statistikama, dovoljne su kampanje koje se sporadično vode  preko treš medija.

Da ne budem kao ostali kritičari iz fazona, jer je to kul, a i lakše je (verujte na reč) optuživati druge, jer nema bezazlenije pozicije od opozicije ( i u politici), ma kako to suludo zvučalo. Podsetiću vas na jednu (opet) narodnu poslovicu : “Lepa baba i mirno dete ne postoje.”

Slobodan Jovanović

Nastavak na juGmedia...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta juGmedia. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta juGmedia. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.