Izvor: JUGpress.com, 22.Okt.2019, 10:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Delegacija iz mađarksog grada Kečkemeta u poseti Nišu i Niškoj Banji

NIŠ-NIŠKA BANJA

 Privredna saradnja sa posebnim akcentom na razvoj potencijala Niške Banje, kao i saradnja u oblasti kulture, bile su teme zajedničkog sastanka delegacije mađarskog grada Kečkemeta i domaćina predstavnika grada Niša. Goste je predvodio predsednik privredne komore Bačkiškena i zamenik gradonačelnika grada Kečkemeta  Jožef Gal koji se u Nišu sreo sa gradonačelnikom Niša Darkom Bulatovićem.

  „ Poseban akcenat je stavljen  na sagledavanju >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << potencijala Niške Banje. Mađari su u ovoj oblasti jedni od lidera u Evropi i značajno će biti da ih upoznamo sa tim šta je to što naša banja  može da ponudi, koji su njeni potencijali i šta je to grad spremio  potencijalnim novim insvestitorima“, naglasio je gradonačelnik Bulatović.

 Kada se radi o budućnosti Niške Banje, gost iz Kečkemeta je naglasio da u  Mađarskoj postoji puno lekovitih banja koje su se intenzivno razvijale poslednjih sedam do osam godina.

 „Mađarska ima  više od 300 banja  koje su privatizovane i  finasirane su i razvijene iz Evropksih, državnih i privrednih fondova. Posle konsultacija sa gradom Nišem, stupili smo u kontakt  sa nekim  privatnicima  i razvojnim centrima koji su zainteresovani za ovu temu. Sada smo  ovde da sve pogledamo i da započnemo pripreme za takvu saradnju. Detaljnije o tome možemo da govorimo kada napravimo nekoliko sledećih koraka“, kazao je Jožef Lom.

Jožef Gal je istako da  banjski turizam nije jedina oblast gde može da se ostvari saradnja Kečkemeta i Niša

„Postoje i druge oblasti za sradnju jer se oba grada istom dinamikom ekonomksi razvijaju“, kazao je Lom. „ U Kečkemetu ima više firmi koje su došle i locirale tu svoje proizvodnju, ulagale su u auto industriju, a to je jedna od tačaka gde možemo da se povežemo i da sarađujemo. Saradnja je moguća i na  nivou univerziteta i fakulteta kao i u kulturi. Mi smo ovde da pomognemo kao partneri u daljem razvoju i da sarađujemo na projektima“, istako je Gal.

 Razvoj Kečkemeta koji ima 280.000 stanovnika počeo je 2008.godine kada je lokalna uprava snizila opštinski porez sa 2 na 1,6 posto kako bi privukla strane investitore. Mercedes je fabriku u ovom gradu počeo da gradi 2012.godine i u njoj je upošljeno 10.000 radnika za koje je izgrađeno 5.000 stanova. Stepen naplate poreza se sada udvostručava. Zahvaljujući Mercedesu i fabrikama koje rade delove za njegove sutomobile broj stanovnika u Kečekemetu sa povećava za 20.000.

 „Zbog većeg broja stanovnika povećava se i gradska infrastruktura. Izgrađeno je oko 100 kilometara biciklističkih staza, a grade se i novi putevi“, kazao je Gal i dodao da su paralelnos a tim otvoreni i novi fakulteti na kojima se školuju stručnjaci za auto-industriju.

   Sve ove promene i dinamičan razvoj grada uticali su na povećanje plata i standarda stanovništva. Povećan je i broj kulturnih manifestacija, a to je dovelo i do porasta broja turista.

PodeliteClick to share on Facebook (Opens in new window)Kliknite ovdje za dijeljenje na Twitteru (Opens in new window)Kliknite za slanje emaila prijatelju (Opens in new window)Click to share on Skype (Opens in new window)

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.