Bliži se kraju berba višanja u Toplici, kvalitet i cena ispod očekivanja

Izvor: JužneVesti.com, 04.Jul.2023, 10:18

Bliži se kraju berba višanja u Toplici, kvalitet i cena ispod očekivanja

Mali procenat suve materije, pucanje i trulež ploda i pre nego što sazri, ali pre svega i niska otkupna cena od 30 do 50 dinara, obeležili su ovogodišnju berbu višanja u Topličkom okrugu, koja se ovih dana privodi kraju. Zbog nerentabilne cene i skupih berača koji su uzimali 20 dinara za ubrani kilogram, mnogi višnjari su i ove, kao i prethodnih godina, ostali neobrani, što dugoročno dovodi do bolesti i sušenja stabala pa je sve manje zasada čuvene oblačinske višnje po kojoj je toplički >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << kraj ranije bio poznat ne samo u Srbiji, već i u čitavoj Evropi.

Višnja je uz šljivu najrasprostranjenija kultura u tom kraju, ali kako iz godine u godinu cena otkupa sve manje pokriva i one najosnovnije troškove proizvodnje, sve je više napuštenih višnjara, a sve manje mladih ljudi koji se odluče da ostanu na selu i žive od poljoprivrede.Zbog kiše višnja truli i pre sazrevanja; Foto: Lj. M.

Kada se uzme inflacija, rast cena hemijskih preparata, đubriva, goriva i svega što je potrebno da bi se uradio zasad višanja, uz to cena berača koja je bez malo koliko i kilogram višanja jer uzimaju 20 dinara, onda su voćari i ove godine na velikom gubitku. To će vam reći bukvalno svaki seljak koji iole hoće da živi na selu od svog rada i poljoprivrede. Država nas nije zaštitila od nakupaca i monopolista, voće se bukvalno uzima po nerealno niskoj ceni - kaže voćar iz okoline Prokuplja.

Pita se i kako je moguće da, kada je sve u državi skuplje za 50 i više odsto, cena poljoprivrednih proizvoda koji se otkupljuju na njivi od pravih proizvođača je niža za 10 do 20%.

Da li to znači da će naši proizvodi kada se nađu u trgovinama ili na pijaci biti niži od prošlogodišnjih cena? Neće, sve je duplo skuplje samo je otkup pojeftinio. To samo pokazuje kako se država brine o pravim poljoprivrednicima, naročito onim malim domaćinstvima kojia se bave proizvodnjom tek da prehrane svoje porodice i ponešto zarade za život. To je od posla na njivi postala nemoguća misija - kaže voćar.

Pre početka berbe, Toplički okrug je posetila ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković koja je obećala veće kontrole inspekcijskih službi kako bi se sprečile zloupotrebe otkupljivača prilikom klasiranja, ali je od tog posla, prema rečima voćara, bila slaba korist jer se na otkupu klasa određivala paušalno, bez poznatih kriterijuma.

Kako za oko 2 meseca počinje berba šljiva u Toplici, poljoprivrednici strahuju da će i otkup tog voća obeležiti niska cena i neredovna isplata. Podsećaju da je cena otkupa za kilogram sa 40 dinara, koliko se plaćalo 2021. godine, spala na 20 dinara prošle godine.

Isti problem su imali i prethodnih godina - prošle godine su najavljivane i blokade saobraćajnica ukoliko cena ne bude zadovoljavajuća, ali je sve ostalo na pretnjama jer na nivou Toplice ne postoji reprezentativno udruženje voćara koje bi stalo ispred njih i borilo se za prava sela i seljaka.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.