Kuper će slušati priču o Jarinju i Brnjaku

Izvor: Politika, 06.Okt.2011, 23:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kuper će slušati priču o Jarinju i Brnjaku

Borislav Stefanović: Prelazi Brnjak i Jarinje su jedan od najvažnijih razloga zašto Kuper dolazi u Beograd

Iako iz Brisela i dalje naglašavaju da je glavni cilj današnjih razgovora evropskog posrednika Roberta Kupera u Beogradu obnavljanje dijaloga sa Prištinom, Kuper, sudeći prema izjavi jednog dobro obaveštenog sagovornika „Politike” iz >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Evropske unije, neće ustati i otići kada njegovi beogradski sagovornici povedu temu o administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje na severu Kosova.

„Ideja je da se razgovara o dijalogu i primeni već postignutih sporazuma. Ako sagovornici žele da pričaju o prelazima, Kuper će slušati. Međutim, stav EU je veoma jasan u tome”, odgovorio je ovaj neimenovani zvaničnik EU na naše pitanje da li će se danas razgovarati o prelazima, kao što to žele predstavnici Srbije.

Međutim, šef pregovaračkog tima Vlade Srbije Borislav Stefanović, koji će danas – uz Ivicu Dačića, ministra unutrašnjih poslova, i Gorana Bogdanovića, ministra za Kosovo i Metohiju – biti sagovornik Kuperu tvrdi da su prelazi jedan od najvažnijih razloga za dolazak posrednika EU u dijalogu Beograda i Prištine.

„Prelazi Brnjak i Jarinje će sigurno biti tema razgovora, ne treba da je namećemo, to je manje-više potpuno jasno, to je jedan od najvažnijih razloga zašto Kuper dolazi u Beograd”, kazao je Stefanović za agenciju Beta. Stefanović je i juče ponovio ono što je pre dva dana rekao za naš list da će „Kuperov dolazak biti prilika da razradimo predloge koje smo uputili međunarodnoj zajednici kako da se reši situacija na prelazima”.

Navodeći da se razgovori o Brnjaku i Jarinju iz Brisela nastavljaju i u Beogradu, on je istakao da će Kuper s njim o tome sigurno razgovarati „kao i o perspektivama daljeg dijaloga sa Prištinom o temama koje su ranije bile zakazane – telekomu, električnoj energiji i učešću Prištine u regionalnim inicijativama”.

Šef beogradskog pregovaračkog tima je rekao da je važno da se u tom razgovoru nađe modalitet i rešenje za administrativne prelaze.

„Razgovaraćemo kako da se reši kriza uz vrlo konkretna rešenja i modalitete, ali ne treba očekivati da se rešenje nađe sutra, ovo je proces koji će sada dobiti dodatnu dinamiku”, rekao je on juče.

Optimizam je iskazao i naš sagovornik iz EU. Na pitanje da li veruju da će dijalog biti nastavljen odgovorio je: „I mi se nadamo da to može biti moguće, jer bi to, po našem mišljenju, predstavljalo najbolji put napred za sve”.

Kuper, stiže na Kosovo u ponedeljak, gde će kosovske zvaničnike uključene u proces pokušati da ubedi da prihvate novu rundu dijaloga. Prištinski list „Koha ditore”, prenosi Tanjug, navodi da će Kuper u Beogradu pokušati isto da uradi sa zvaničnicima Srbije. List, takođe, piše da Beograd nije u stanju da prihvati neke nacrte zaključaka u vezi sa pitanjem električne energije i telekomunikacija, te da kao jedina otvorena tema za diskusiju ostaje pitanje predstavljanja Kosova u regionalnim i međunarodnim inicijativama.

Između predloga Beograda da Kosovo bude predstavljano kao „Kosovo 1244” i kosovskog predloga – republika Kosovo, kompromis se traži u predstavljanju samo kao „Kosovo”, prenele su ovom prištinskom listu međunarodne diplomate upućene u dijalog. Oni su ocenili da je tehnički dijalog u krizi, i da su dve strane, posebno srpska, ostale na istim pozicijama uslovljavanja dijaloga razgovorima o graničnim prelazima Kosova, što je neprihvatljivo za Prištinu.

Uslove postavlja i Priština koja je tražila ocenu sprovođenja dosadašnjih sporazuma, a Edita Tahiri je dobila odgovor. Posrednik Kuper je pismom objasnio šefici kosovskog pregovaračkog tima da sporazum o carinskim pečatima funkcioniše i da će i ostali sporazumi biti na vreme sprovedeni, nakon koordinacije radnih grupa.

B. Čpajak

objavljeno: 07.10.2011.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.