Izvor: Mondo, 24.Jun.2013, 15:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jat obnavlja saradnju s Erbasom
Ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić izjavio je danas da Jat ervejz neće zaboraviti obavezu da obnovi stari ugovor o nabavci aviona sa francuskim proizvođačem Erbas.
To znači da će Jat rešiti pitanje starog ugovora i privesti kraju planiranu kupovinu četiri nova Erbasova aviona, rečeno je u Ministarstvu saobraćaja Tanjugu.
Srpski avioprevoznik je 1998. potpisao ugovor sa Erbasom o kupovini osam >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << aviona A-319, u vrednosti oko 580 miliona dolara, koji nije realizovan zbog NATO bombardovanja Srbije.
Jat ervejz je pre toga uplatio avans od 23,5 miliona dolara, a prvi aviona je trebalo da stigne u Srbiju 2005. godine.
Mrkonjić je rekao na sastanku sa udruženjem francuskih preduzeća MEDEF da će Jat nastaviti da radi i ispunjava svoje obaveze i da se to odnosi i na francuski Erbas.
On je kazao da će Jat bez obzira na pregovore o strateškom partnerstvu (sa nacionalnom avikompanijom Ujedinjenih Arapskih Emirata Etihad) nastaviti da bude državna kompanija odnosno da će država ostati većinski vlasnik.
Ministar saobraćaja je dodao da postoje i drugi potencijalni strateški partneri zainteresovani za Jat.
Prema njegovim rečima, Jatu će biti skinuti dugovi od 170 miliona evra i nacionalni avioprevoznik će dobiti još šest novih aviona putem lizinga.
(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images/Sean Gallup)









