Erbas bi po svaku cenu u JAT

Izvor: RTS, 08.Okt.2009, 14:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Erbas bi po svaku cenu u JAT

Proizvođač aviona spreman na sve ustupke kako bi ugovor sa JAT-om opstao, stručnjaci kažu da je taj ugovor razlog što JAT ne obnavlja svoju zastarelu flotu.

U ugovoru koji je potpisan pre više od deset godina ne postoji ni jedna klauzula koju nije moguće promeniti, rekao je u emisiji Oko zamenik generalnog direktora JAT-a Vladimir Ognjenović.

Taj >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ugovor potpisan je u potpuno drugačijim okolnostima od ovih koje su sada i predstavnici Erbasa su spremni da se on u svim tačkama izmeni. I kada je reč o broju, tipu, ceni i opremi koja ide uz te avione. Jedini uslov Erbasa, kaže Ognjenović, jeste da se avioni nabave od njih.

Da li će se i kada posao sa Erbasom realizovati zavisi od plana poslovanja JAT-a. U toj kompaniji kažu da najpre treba da definišu kapacitete koji su im potrebni. Dodaju da ih interesuju avioni koji imaju od 108 do 150 sedišta.

Ekonomista Milan Kovačević kaže da je upravo ugovor sa Erbasom, koji toliko godina traje, prepreka u pronalaženju privatnog partnera koji bi u JAT ušao ili kao strateški partner ili kao njegov kupac.

Dodaje da je vrednost tog ugovora daleko veća nego ukupna vrednost JAT-a i da je ugovor štetan i za JAT kao kupca i za državu kao garanta tog posla.

Ukoliko se ugovor ne bi izmenio, najbolje bi bilo pustiti nacionalnog avioprevoznika da ode u stečaj.

S druge strane mogao bi se napraviti dugoročan plan koji bi pokazao da li JAT može da postane profitabilna komapanija.

Tu bi se moralo voditi računa o broju prevezenih putnika i o zanačajnom smanjenju rashoda. Tek tada bi se moglo videti da li bi iz budžeta još neko vreme ta kompanija mogla da se subvencioniše.

Ugovor sa Erbasom potpisan je 1998. godine. Uplaćen je avans od 23 i po miliona dolara, a čitav posao vredi 580 miliona dolara. JAT je planirao nabavku osam aviona, koji bi tek po uplati celokupne sume postale vlasništvo te kompanije.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.