Država plaćaa 158 miliona evra duga Er Srbije

Izvor: Mondo, 16.Dec.2014, 13:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Država plaćaa 158 miliona evra duga Er Srbije

Javni dug Srbije biće uvećan za 19,3 milijarde dinara (trenutno oko 158 miliona evra), koliko iznose obeveze aviokompanije Er Srbija koje će preuzeti država.

Foto: Petar Stojanović - MONDO

Pretvaranje u javni dug Srbije obaveza Er Srbije prema pravnim i fizičkim licima za obavljene usluge i isporučenu robu, predviđeno je Predlogom zakona koji je Vlada Srbije dostavila Skupštini na usvajanje po hitnom postupku.

Novac za te namene biće isplaćen iz >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << budžeta Srbije u dve rate - prva polovina do 31. decembra ove godine, a druga do 31. marta 2015. godine.

Er Srbija, naslednik Jat ervejza, u vlasništvu je Vlade Srbije i kompanije Etihad iz Ujedinjenih Arapskim Emirata, o čemu je potpisan ugovor avgusta 2013. godine.

Zaključkom Vlade Srbije od 11. decembra 2014. godine, utvrđen je Program mera za izmirivanje obaveza Er Srbije prema pravnim i fizičkim licima sa stanjem na dan 31. decembra 2013. godine.

Ukupan iznos obaveza koje će preuzeti drzava je 19,3 milijarde dinara, od čega se na obaveze koje je već regulisala Er Srbija odnosi 2,6 milijardi dinara.

Jedan deo preuzetih obaveza servisiraće Republika Srbija direktnim plaćanjem poveriocima - Aerodromu "Nikola Tesla", Naftnoj industriji Srbije (NIS), Direktoratu civilnog vazduhoplovstva, Jat tehnici, Kontroli letenja Srbije i Crne Gore - SMATSA, Beogradskoj banci i Investbanci koje su u stečaju, i Narodnoj banci Srbije.

Obaveze prema ostalim poveriocima regulisaće Er Srbija nakon prenosa sredstava iz budžeta Srbije.

Odnos između Er Srbije i Republike Srbije nakon stupanja na snagu ovog zakona, kako je predloženo, biće definisan posebnim ugovorom, kako bi se ispunile odredbe ugovora između Vlade Srbije i Etihada.

Saradnja između Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata počela je potpisivanjem Sporazuma zaključenog 17. februara 2013. godine, a koji je Skupština Srbije ratifikovala 15. marta 2013.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Država preuzima dug aviokompanije „Er Srbija“ od 160 miliona evra

Izvor: Capital.ba, 16.Dec.2014

BEOGRAD, Vlada Srbije dostavila je Skupštini na usvajanje po hitnom postupku Prijedlog zakona prema kojem će obaveze nacionalne aviokompanije „Er Srbija“ od 19,3 milijarde dinara /oko 160 miliona evra/ biti prebačene na državu. Ukupan iznos obaveza koje će preuzeti država je 19,3 milijarde...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.