Izvor: Blic, 03.Jul.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

'Zločin i kazna' kao rok opera

'Zločin i kazna' kao rok opera Život bi nam bio nepodnošljiv, da su sve zgrade ovako uređene i hladne kaže nam, pokazujući na Zepter, Andrej Mihalkov Končalovski, svetsko ime, ruski reditelj i pisac, kod nas u gostima radi promocije svog bestselera 'Niske istine' (u Zepter Book wolrd-u), za koji kaže da mu liči na 'špagete na kurvinski način'.

Alo, Zepter, gde je kafa? počinje smeškajući se Andrej Končalovski (63), potomak ruske porodice iz 15. veka, dok priča o >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << planovima: komediji 'Kuća za budale', o ludnici u Čečeniji, rok-operi 'Zločin i kazna', filmu o Rahmanjinovu, večitim 'Galebu', 'Gospođici Juliji', 'Ričardu II', i autobiografiji 'Vaspitavanje jednog egoiste'.

Koliko još nameravate da živite, kad krojite tolike planove?

Ne razmišljam o kraju. Kad sam se uhvatio da mislim na smrt, odmah sam se ponovo oženio i napravio dete. Primetili smo (za ručkom) da se zdravo hranite. Je li u tome tajna vaše večne mladosti?

Jedem ja i proteine, ali retko. Paradajz je božanski plod. Bog je najveći i najbolji kuvar. Ono što rade kulinari je čisto krivotvorenje prirode. Na početku knjige pišete da ste mogli da odlučujete, ne biste se baš tada rodili. Zašto?

Da sad imam četrdeset godina ostalo bi mi više vremena da živim u 21. veku.

Da li sebe smarate disidentom budući da ste svojevremeno iz Sovjetskog saveza pobegli u Ameriku, da su dva vaša filma ('Asja koja je volela, ali se nije udala, zato što je bila suviše ponosna' i 'Rubljov') bila u bunkeru…?

Ne. Osetio sam u jednom trenutku da mi je nemoguće da ostanem da živim u mojoj zemlji. Nikad se nisam borio. Uostalom to nije praktično. Smatram da je važnije graditi svoj život umesto filmova, a opet da je ovo važnije nego graditi život drugima. Verujete li da umetnik ili neko drugi može drugima da uređuje život?

Drugima?! Nikako! To je iluzija. Naš vek je bio vek velikih iluzija. Čovek je bio ubeđen da zna kako da napravi idealno društvo. Fašizam i komunizam su dve strane jedne iste zablude. Sad konačno znamo da idealno društvo nije moguće i da ekologiju još dovoljno ne razumemo… Da li je Rusija amerikanizovana?

Samo površno gledajući Rusija je amerikanizovana, ako mislite na farmerke, kolu… Suštinski, ona to nije niti će ikad biti. Ne bojite li se da će jednog dana ruski narod suštinski biti amerikanizovan?

Nadam se da će nam se to dogoditi. Da će doći dan kada prema ženi nećemo postupati kao da smo muslimani. Da svoje žene poštujemo, nosili, ne nosili džins. Kao u Americi?

Pa, bar kao u Americi. Da li se vi prema vašoj ženi ponašate kao Amerikanac ili Rus?

Na koju mislite? Ne znam koliko ste ih imali.

Čekajte da se prisetim. Hm… četiri, ne pet, a imam šestoro dece. Nekih žena ne volim ni da se setim… (Broji na prste.) Tako se ispomažem i kad treba da navedem koliko sam filmova snimio. Kada ste pisali 'Niske istine' naveli ste da je vojna intervencija nužna, kad ljudi neće sami da se prizovu pameti.

Nisam promenio mišljenje, ako na to mislite. Mislite da se svest ljudi menja ratom?

Bombe mogu biti i odgovor na određene ljudske akcije. Globalno, svetska policija je neophodna, da čuva ljude... Da li je tačno da u Rusiji niste najbolje dočekani zbog proameričkih stavova?

Najviše problema imam s novcem za filmove. Jer, niko neće da kupi ruske filmove. Šta biste radili sa milion dolara?

Dao bih novac nekom da ga pametno uloži. Više bih putovao, učio... Kao na primer?

Da je bliskost s novcem prvi stepen pameti. Zato je protestantizam toliko moćan. Zato je za porodicu i čovečanstvo mnogo korisniji katolicizam, koji dozvoljava iskupljivanje novcem, od pravoslavlja, koji grehe iskupljuje molitvom, ili islamske vere, koja to čini odsecanjem ruke… Šta biste sada u vašem životu promenili?

Da manje lažem. Znači li to da često lažete?

Da. Možda i vas sada lažem. A zašto biste?

Da bih ostavio lepši utisak. To je suština naslova vaše knjige, zar ne?

Kako kaže Puškin: 'Tama niskih istina dragocenija nam je od obmana koje nas veličaju'. Mnogo toga o sebi krijemo od drugih, ponekad se poverimo prijatelju, ali uglavnom se pravimo da smo ono što nismo. Čemu prvo naučite vašu decu?

Kad sam bio mlađi, decu nisam ničemu učio, bežao sam od toga. Sada, ovom najmlađem, pokušavam da predočim granice. Granice između dobra i zla…?

Ne, granicu toga šta može šta ne može da čini, ili, bolje reći, kako da se obuzda. Sloboda je sposobnost samoograničavanja. Problem je što je u našim glavama tokom 20. veka rođena dogma: demokratija progres sloboda bratstvo. Divne ideje… Zar nisu?

One nisu univerzalne. Za pleme Tutsi i švedskog naftaša u severnom moru, ti pojmovi su različiti. Ono jedino što nas sve srođuje jeste strah od gladi, strah od hladnoće i strah od smrti. Zato pravimo decu… A da li vi možete da se obuzdate?

To je svojstveno mudrosti. Verujete li u Boga?

Kod svih je ista stvar: čovek veruje u Boga onda kad je u g… Pravoslavna etika podrazumeva stradanje, što znači da čovek pati, a ja više volim da se radujem. Ima jedna pravoslavna molitva, veoma korisna: 'Gospode daj mi hrabrosti da izmenim ono što ne mogu da trpim, i daj mi mudrosti da trpim ono što ne mogu da izmenim'. Je li to formula sreće?

Malo je ljudi koji su sebe našli. Ljude proganja strah da nikom nisu potrebni. Kako postići da umetnici budu potrebni?

Moramo biti komercijalniji (da nas brže i lakše razujmeju), čak vulgarniji. Eto to je postmodernizam. Mogu li umetnici da menjaju svet?

Grdno se varate, ako mislite da mogu... Film je vrlo skupa industrija. Samo ludaci mogu da daju milione za film. Kako film da vrati te pare?

Kad sam pravio filmove u SSSR-u nisam razmišljao ni ko će dati pare, ni kako ću ih vratiti. U Americi sam uspeo, jer uvek imam milion ideja i umem da ih provučem. Na primer ?

Smeh. Neki se smeju kad vide užasne stvari, drugi plaču, kad vide nešto lepo. Toga je bilo i pre tri hiljade godina. Pa ima li Boga?

Čovek se lomi: kad kaže da nema Boga, znači da se razočarao u čoveka. A onda mora sebe ponovo da ubedi da je čovek u stvari dobar da ima Boga. O čemu će govoriti vaša nova knjiga?

Pokušaću da pokažem da duša može biti prljava, a novac, čist. Hoćete li objasniti ovo drugo?

Novac može biti čist kad je čista manifestacija napora intelekta.

Milena Marjanović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.