Izvor: Politika, 25.Apr.2008, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zaustaviti gubitak vida
Staračka degeneracija žute mrlje (makule) je među vodećim uzrocima slepila kod starijih osoba
Kada je reč o lečenju bolesti oka, trenutno se u svetskim naučnim centrima istražuju mogućnosti za zaustavljanje gubitka vida kod starijih ljudi. U čemu je suština ovih istraživanja, kako će se u budućnosti nauka suprotstaviti ovoj bolesti i da li su sva ova istraživanja za naše uslove ipak samo naučna fantastika, otkriva profesor dr Zoran Kuljača, direktor Klinike Miloš, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << specijalne bolnice za oftalmologiju.
Na početku razgovora ovaj stručnjak svetskog glasa kaže da su u fokusu istraživanja koja u suštini predstavljaju samo male korake, neprimenjive u praksi, ali podseća da nada uvek postoji:
– Staračka degeneracija žute mrlje (makule) vodeći je uzrok legalnog slepila kod starijih osoba u razvijenim zemljama i treći među uzrocima slepila u svetu uopšte. Radi se o progresivnom gubitku centralnog vida koji služi za raspoznavanje detalja i čitanje. Od dva osnovna oblika, suvog i vlažnog, ovaj poslednji je daleko opasniji i brže dovodi do pada vida kod dvadeset do pedeset odsto obolelih. Drastično slabljenje vida se konstatuje u prvih šest meseci, odnosno kod 43 do 77 odsto u roku od tri godine (brojke variraju u zavisnosti od studije). U nekim studijama nađena je nasledna sklonost (kod oko jedne trećine bolesnika), u nekima arterijska hipertenzija (kod oko polovine praćenih), a i pušenje se smatra faktorom rizika.
Često je ugroženo i drugo oko, pa kod oko 35 odsto pacijenata i ono oboli tokom narednih šest godina.
– Budući da se radi o velikom hendikepu i čestoj bolesti, a da, nažalost, još ne postoji sigurna terapija i prevencija, u toku su brojna istraživanja koja bi u budućnosti mogla da dovedu do boljeg terapijskog pristupa – objašnjava profesor Kuljača.
– Trenutno je najpopularnija terapija za vlažnu degeneraciju makule ubacivanjem lekova, inhibitora tkivnog faktora rasta, u oko (inače namenjenog za lečenje karcinoma), a u toku su istraživanja na laboratorijskim životinjama na detekciji proteina koji sprečavaju oštećenje krvnih sudova oka. Još uvek nema sigurnih dokaza da antioksidansi usporavaju tok bolesti. Od velikog značaja je dijagnostika bolesti u ranoj fazi, prvi simptom je najčešće krivljenje pravih linija praćeno slabljenjem vida. To je poslednji trenutak kada se nekom od postojećih terapija može zaustaviti ovaj proces. Ono što naše pacijente udaljava od svetskih tokova lečenja bolesti oka jeste činjenica da su naši fondovi siromašni, stopa izdvajanja za zdravstvo je među najnižima u Evropi, i što u Srbiji nikako da zažive privatna osiguranja – zaključuje ovaj stručnjak koji je hiljadama ljudi i ovde i u svetu omogućio da, kada skinu zavoje i otvore oči, ugledaju svet pred sobom u svem njegovom sjaju i beskrajnom bogatstvu boja.
D. Pavićević
-----------------------------------------------------------------------
Čemu služe suze
Kada su naši preci počeli da hodaju uspravno pre osam miliona godina, uspravljanjem glave vid je dobio važnu prednost nad ostalim čulima. Kao rezultat toga, vidom danas iz okoline dobijama 90 odsto ukupnih informacija. Da bi oči normalno funkcionisale neophodno je da budu vlažne i zato i proizvodimo suze. No šta se događa kada plačemo iz emocionalnih razloga, bilo zbog sreće bilo zbog tuge? Neka istraživanja pokazuju da su takve suze drugačijeg hemijskog sastava od normalnih suza. Sadrže više proteina i elementa mangana. Još je nejasno zašto je uvreženo mišljenje da nam suze pomažu kod ublažavanja emocionalnih stresova i da imaju terapeutsko dejstvo.
[objavljeno: 26/04/2008.]








