Vučić: Biće rekonstrukcije vlade

Izvor: Politika, 25.Apr.2015, 15:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Biće rekonstrukcije vlade

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas rekonstrukciju vlade, ne precizirajući kada će se to dogoditi, ali je naglasio da će ona biti završena za jedan dan.

On je, na konferenciji za štampu naglasio da će se, kada bude rekonstrukcije Vlade, videti zašto nije zadovoljan nekim ministrima, i dodao da se rekonstrukcija neće razvlačiti kao „španska serija”.

Vučić je istakao da traži odgovornost pre svega od sebe i svih ministara.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika <<
„Za mene je važno da vidimo kakvi su rezuzltati i kako smo uspeli. Naravno da će biti odgovornosti ministara čijim radom nismo zadovoljni i moja odgovornost u pravom smislu te reči”, naglasio je Vučić.

On je istakao da, kada govori o svojoj odgovornosti, želi da ubrza procese, jer zna da je priča o padu helikoptera bila „smišljena” zbog njega, jer je postojala namera da se iskoristi pogibija ljudi da se napakosti njemu.

Prema njegovim rečima, mnogi koji su govorili o ovoj tragediji u skupštini kritikujući vlasti, nisu ni zampatili ni ime žrtava, zbog čega je odlučio da preuzme odgovornost, da se „ne bi mučili da dođu do njega”.

„Na kraju, moram da priznam da nisam razumeo o čemu se tu radi i kako je moguće da neko neku ljudsku tragediju poksusava da na taj način politički zlouptrebljava. Što se odgovornosti tiče bićete zadovoljni. Znam koliko sam odgovoran, kao i koliko rada i truda koji ulažem”, poručio je premijer.

On je istakao da svaki dan radi vredno i da se ne bori za svoja „radnička prava” i da to građani vide, kao i da rad donosi uvek velike rezultate.

„Vidim polako kako stvari dolaze na svoje mesto. To će ljudi znati dobro da cene”, uveren je Vučić.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Deficit ispod tri odsto, uspeh na evropskom nivou

SMEDEREVO – Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da je budžetski deficit u prvom kvartalu ispod tri odsto, što je uspeh koji ni pojedine evropske zemlje ne mogu da dostignu.

„Zahvaljujući hrabrim i odgovornim reformama Srbija je očigledno na dobrom putu konačnog rešavanja problema javnih finansija, što će omogućiti više investicija, ulaganja u budućnost..”, rekao je Vučić u Smederevu, gde je danas postavio kamen temeljac za izgradnju tri hale u industrijskoj zoni, čiji su investitori italijanske kompanije.

Premijer je primetio da se finansijski problemi ne mogu rešiti za tri ili šest meseci, ali, kako je istakao, očigledno je da smo na dobrom putu.

„I mislim da to ljudi itekako dobro vide”, rekao je on.

„Ako i u narednih pet meseci budemo tako uspešni, to će svi građani, penzioneri i zaposleni u javnom sektoru, osetiti”, uveren je premijer.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Nema potrebe da održavamo „mrtvace"

BEOGRAD – Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je sud, a ne Vlada Srbije, prodao „Avala film”, koji je imao dug od 20 miliona evra, poručujući da država više ne treba da „održava mrtvace”.

Vučić je u Smederevu poručio da su oni koji sada kritikuju privatizaciju „Avala filma” uništili sve u Srbiji, ali da pri tom nisu govorili da je „Avala film” bio u stečaju i da je imao dug od 20 miliona evra.

„Kakve to veze ima sa vladom? Sud je doneo odluku, a ne vlada. Hoćete da ukinemo sudove?”, upitao je premijer, dodajući da je u saradnji sa Kinotekom Ministarstvo uspelo da zaštiti filmski fond, tako da Srbija neće izgubiti filmove.

Vučić je dodao da će od prodaje „Avala filma” dobiti i grad, i Dunav osiguranje, da će se namiriti poverioci, kao i stari radnici.

„Ajde da napravimo nešto što je zdravo, nemojte da održavamo više mrtvace, nema ptrebe za tim”, naglasio je Vučić.

On je poručio da Vlada Srbije rešava pitanja dosadašnjih „gubitaša”, koji su imali 120-150 miliona evra gubitka, a koji danas uredno plaćaju gas, komunalije, poreze i doprinose radnicima i sve druge obaveze.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: MMF će nam menjati prognozu rasta BDP-a na bolje

BEOGRAD – Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da očekuje da će Međunarodni monetarni fond promeniti procenu rasta proizvodnje za ovu godinu za oko 0,5 procentnih poena.

„MMF je najpre rekao da će u ovoj godini bruto domaći prizvod biti u padu za jedan odsto, a onda da će minus biti 0,5 odsto. Sada dolaze da kažu da će biti na nuli”, rekao je Vučić u Smederevu, gde je sa novinarima razgovarao o učincima svoje vlade u prvoj godini mandata.

Premijer je podsetio da je on i ranije prognozirao da će BDP u ovoj godini biti na nuli, a možda i plus 0,5 ili jedan odsto.

„To nam ostavlja mogućnost da u 2016. godini idemo na plus 2,5 odsto, kada je reč o BDP-u”, uveren je premijer

Prema njegovim rečima, Srbija ima potencijal da po trendu rasta bude jedna od najboljih evropskih zemalja, ali i po budžetskom deficitu, koji je Vlada Srbije, kako je rekao, uspela da održi na najnižem nivou.

„Primetili ste da više niko ne govori o bankrotstvu. Šta mislite zašto? Jer u prva tri meseca 2015. imamo niži deficit od planiranog nivoa”, podvukao je premijer i dodao da Srbija u prva tri meseca u 2015. ima niži deficit od nivoa iz Mastrihta koji je tri odsto.

„Ne verujem da ćemo ovakve rezultate moći da održimo do kraja godine, ali ne verujem da će deficit do kraja godine biti iznad 4,75 odsto BDP-a”, rekao je Vučić.

On je naveo da se sledeće godine ide na to da deficit bude ispod 3,5 odsto, a vlada će se boriti i sa trendom rasta BDP-a, da bude 2,5 odsto.

„Ozbiljni ekonomisti sve ovo znaju, ne možete da rešite problem deficita za dan ili tri meseca. Problem JAT-a smo rešavali duže, a sada je jedna od najuspešnijih kompanija u Srbiji”, rekao je Vučić.

On je dodao i da država radi na rešavanju problema Dunav osiguranja, koje je najveće u Srbiji, a bilo je na kolenima sa minusom od 110 miliona evra.

„Prve uprate u budžet od Dunav osiguranja očekujemo već sledeće godine”, rekao je premijer.

On je naveo da je u 2014, koja je bila jako teška dovedeno nekoliko velikih investitora, a bilo je 1,3milijarde investicija.

„Po investicijama smo bili najbolji u regionu, ali to nije dovoljno. To su samo preduslovi za ozbiljan napredak. Srbija je sada najbolje mesto za investiranje u ovom delu Evrope”, rekao je Vučić.

Premijer se zahvalio svim građanima na poverenju i stpljenju i poručio da ne nudi kule i gradove, niti med i mleko, ali obećava težak rad, zbog čega je i poslednjih godinu dana Srbija na dobrom putu.

--------------------------------------------------------------------------

Reforme u školstvu i zdravstvu u 2016. godini

BEOGRAD – Suštinske reforme u školstvu i zdravstvu moraju da krenu 2016 godine, najavio je danas premijer Aleksandar Vučić.

Vučić je u razgovoru sa novinarima u Smederevu rekao da su do sada morale da se rade nužne promene i reforme kako bi se konsolidovale finansije u zemlji a da će 2016. godine krenuti prave, suštinske reforme u zdravstvu i školstvu.

On je ponovio da još jednom čestita prosvetnim radnicima na odluci o prekidu štrajka i najavio da će prosvetni radnici biti prvi, već do kraja godine, koji će osetiti boljitak u ekonomskom stanju zemlje.

--------------------------------------------------------------------------

Paljenje druge peći u Železari za tri meseca

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je uveren da će druga visoka peć u Železari u Smederevu biti upaljena u roku od tri meseca.

Vučić je to rekao u razgovoru sa novinarima u Smederevu i dodao da se neće čekati na paljenje druge peći šest meseci kako je prvobitno bilo planirano.

On je dodao da će paljenje druge peći dramatično povećati privredni rast u zemlji.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Novac od Telekoma biće za vraćanje kredita i projekte

BEOGRAD – Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da bi od prodaje Telekoma Srbija moglo da se dobije oko tri milijarde evra, od čega je oko 78 odsto deo države, a taj novac će se trošiti mahom na infrastrukturne projekte i vraćanje ranijih nepovoljnih kredita.

„Prvi savetnik smatra da je moguće da dobijemo oko tri milijarde od prodaje Telekoma, a mi imamo deo od 78 odsto. Ako bi to bilo realno, to bi bio ogroman novac”, rekao je Vučić u Smederevu, gde je sa novinarima razgovarao o učincima svoje vlade u prvoj godini mandata.

Prema njegovim rečima, polovina tog iznosa bila bi korišćena za vraćanje „demokratskih” kredita koji su uzimani po visokim kamatama od 7,5 i 7,8 odsto, a koji su kratkoročni, na pet godina.

Milijarda evra bi se, naveo je premijer, potrošila na vraćanje tih kredita, a druga milijarda projekte poput pruge Beograd-Budimpešta, puteve...

„Lično ću da se bavim time, jer je po planu bilo da u aprilu potrošimo četiri milijarde dinara na projekte, a nećemo ni milijardu potrošiti. To kao premijer ne smem više da tolerišem. Moramo to da potrošimo, jer na takav način podižemo građevinsku industriju”, rekao je Vucić, dodajući da država ne može 100 odsto da kreira rast, ali u ovoj meri može.

On je istakao da će se sada graditi 130 kilometara autoputa za godinu dana, i podsetio da je ranije u Srbiji rađeno po tri do devet kilometara autoputa godišnje.

Vučić je naveo da će građani krajem sledeće godine, od Obrenovca do Čačka, moći da putuju autoputem.

Govoreći o novcu iz budžeta koji nije iskorišćen za investicije u infrastrukturne projekte, premijer je naveo da oko 50 miliona evra do sada nije potrošeno, „jer nismo znali kako”.

„Nemamo dovoljno projekata i znanja u ovoj oblasti, što je sramota. Od Evropske banke za obnovu i razvoj odmah možemo da dobijemo kredit, ali je naš problem što i kad imamo pare, ne znamo da ih potrošimo, a neću da dozvolim da se taj novac baca u bunar da bi se kupili izbori”, poručio je Vučić.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Jedino pitanje koje se postavlja je - Kosovo

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić istakao je da očekuje otvaranje prvih poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU u junu, te da je jedino pitanje koje se trenutno postavlja - Kosovo.

Vučić je, na konferenciji za štampu u Smederevu, rekao da će uskoro u Briselu razgovarati sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom.

„Očekujem otavranje poglavlja u najkraćem roku i mislim da će to biti u junu, ako ne tad, onda najkasnije u septembru. To nije zbog toga što Srbija nije obavila svoj posao iz oblasti reformi, već je jedino pitanje koje se postavlja Kosovo”, naglasio je Vučić.

On je objasnio da su, kad je reč o Kosovu, u pitanju uslovi koji se tiču energetike.

S tim u vezi je pomenuo jezero Gazivode, nad kojim kosovski Albanci traže većinsko upravljanje.

On je podsetio da je dvadeset odsto tog jezera na teritoriji centralne Srbije, polovina dela koji se nalazi na Kosovu je na teritoriji opštine Zubin Potok, a druga polovina pripada opštini Srbica, te je upitao kako mogu da traže većinsko upravljanje.

Ovo je, kako je istakao, naveo da bi se znalo da se razgovara o teškim stvarima i uslovima u Briselu, gde nijedan razgovor nije prijatan sa Albancima pod patronatom Brisela.

„Nema ni lepo, ni slatko u Briselu”, naglasio je Vučić.

Dalje je kazao da je dobio poziv za posetu Vašingtonu i Moskvi.

Kada je reč o SAD on je ocenio da će ta poseta biti veliki podsticaj evrospkim integracijama Srbije i dodatno unapređenje bilateralnih odnosa.

S tim u vezi je pomenio da su SAD pomogle Srbiji na Kosovu u vezi više važnih pitanja, kako da zaustavimo potpunu otimačinu Trepče.

SAD nam, prema njegovim rečima, pomažu na različite načine kao kako da ekonomski razvijemo sever Kosova i druge delove naše zemlje. Oni su priznali nezavisnost Kosova, ali pomažu našim ljudima i sa nama imaju veoma konstruktivan razgovor, rekao je Vučić podvukavši da ne postoji za nas značajnija poseta.

On će, tokom boravka U SAD, kako je objasnio održati predavanje na univerzitetima Havard i Džon Hopkins.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Nisam odustao od smanjenja najviših plata

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se nije odustalo od smanjenja najviših plata u javnom sektoru, navodeći da ministri i poslanici imaju najniže plate u istoriji.

„Mi smo upravo zato imali i onaj solidarni porez, kojim su oni koji imaju najviše plate u javnom sektoru bili najviše oporezovani. Nisam odustao od toga iako ne mogu da kažem da su ministri i poslanici srećni zbog plata koje imaju, pošto su najniže u istoriji”, rekao je Vučić u razgovoru sa novinarima u Smederevu.

Sa druge strane, premijer smatra da mnogi drugi i dalje imaju visoke plate u državnom sektoru, posebno iznad 150.000 dinara, i da tu treba da se pronađue određeni način da se smanje, kako bi se pokazalo da zajednički sa ljudima podnose teret reformi.

„Nisu to velike uštede, ali je to iz ovog simboličkog ugla veoma, veoma značajno”, rekao je Vučić i dodao da će se za to zalagati i da će se to i napraviti, ukoliko Ustavni sud to ne „sruši” svojom odlukom.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Nikada veća efikasnost policije, brine slučaj Beko

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da efikasnost policije i njeni rezultati nikada nisu bili veći i da ga jedino brine što još nije razjašnjen napad na biznismena Milana Beka.

Vučić je u Smederevu rekao novinarima da su policija i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović neretko radili pod velikim pritiskom, ali da su, i pored toga, uspeli da reše ubistvo Tijane Jurić, pogibiju Luke Jovanovića na Brankovom mostu i druge slučajeve, kao i da otkrije ubice Nenada Opačića.

„Jedino što nismo uspeli da rešimo do sada, a mnogo toga iz prošlosti smo rešili, što je 15 godina stajalo, od slučaja Ćuruvija i mnogih drugih, uveren sam da ćemo rešiti slučaj Pantić. Ono što nismo uspeli do sada, srećom nije bilo sa smrtnim posledicama, ali me to veoma brine i to je jedini taj slučaj koji u tom smislu nije rešen, a to je napad na gospodina Beka”, rekao je Vučić.

Premijer je rekao da je zahvalan policiji i vojsci na ogromnom radu i trudu, posebno kada su elementarne nepogode u pitanju.

„Imaćemo požare sad na leto...I opet ću ja da preuzmem odgovornost, ja ću da ih pošaljem na svaku čuku da gase svako drvo, da ono ne bi zapalilo drugo drvo i tako vatra došla do sela i da ne bi negde deca stradala”, rekao je on.

„Možda ću opet da budem odgovoran, ali to je posao države, da bude uz svoj narod, bez obzira na rizike. Uvek ćete da imate izgubljenih života, povređenih i ranjenih, to je život i taj posao to za sobom nosi”, rekao je Vučić.

--------------------------------------------------------------------------

Vučić: Galenika ima dugove u visini od 220 miliona evra

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić ukazao je danas da su zbog ogromnih, starih obaveza, Soroš i neki drugi odustali od privatizacije „Galenike”, čiji dug je dostigao 220 miliona evra.

„Razlog za odustajanje investitora od privatizacije je očajno stanje preduzeća, pošto je stanje starih obaveza u visini od 220 miliona evra, a kamate su jezive”, reklao je Vučić novinarima u Smederevu.

Prema njegovim rečima, neko bi želeo da preuzme „Galeniku” platio bi 100 miliona evra, a ostatak bi ostao na državi.

„Na kraju moraćemo mi da platimo”, istakao je Vučić, upitavši kako je to uspešno upravljano „Galenikom” ako su toliki dugovi.

„Zahvaljujući izvanrednoj vladavini stručnjaka koji su razarali zemlju 15 godina imamo ovakvu situaciju”, zaključio je premijer.

--------------------------------------------------------------------------

Kamen temeljac za tri nove hale u Smederevu

SMEDEREVO – Premijer Srbije Aleksandar Vučić postavio je danas kamen temeljac za izgradnju tri hale u Industrijskoj zoni Smederevo, koje će graditi lokalna samouprava i italijanski investitor, i poručio da svaka nova investicija pokazuje da Srbija ide krupnim koracima napred.

Jednu halu površine 3.000 kvadratnih metara gradiće grad Smederevo za investitore koji su već pokazali interesovanje, vrednost radova je 113 miliona dinara, a rok za završetak 22. jul ove godine.

Druge dve hale napraviće italijanska kompanija „ČVI”, koja se bavi proizvodnjom kotrljajućih ležajeva za namensku industriju, a te hale, na površini od 4.000 kvadratnih metara, biće završene u novembru.

Vrednost investicije je četiri miliona evra, a očekuje se da do kraja godine bude zaposleno 100 radnika.

Premijer je u obraćanju rekao da Smederevo postaje srpski industrijski centar, posle pokretanja proizvodnje u smederevskoj Železari i dolaska novih stranih investitora.

On je naveo da je vlada investitorima uvek na raspolaganju i da će uvek želeti da pomogne, a njima poželeo da dugo posluju u Srbiji, da dobro zarađuju, ali i da zaposle što više radnika iz Smedereva i tog dela zemlje.

Vučić je izrazio zadovoljstvo što će sve tri hale graditi srpske firme.

„Kada smo prošli put stavljali kamen temeljac za finski PKC, malo ko je verovao da će na vreme biti završeni radovi i da će biti zaposleni radnici. Hala je izgrađena pre roka i danas tu radi 623 radnika, a do kraja godine će ih biti 850”, naveo je Vučić.

On je dodao da će u toj finskoj firmi dogodine biti zaposleno još najmanje 650 ljudi.

Vučić je rekao da je otvaranje svakog novog pogona pokazatelj da se krupnim koracima grabi napred, navodeći da to svi građani Srbije ne mogu odmah da osete, ali da se i po budžetu Grada Smedereva može videti boljitak u tom mestu.

On je naveo i da je lokalna samouprava od vlade dobila 37 hektara zemljišta, koje je Grad Smederevo, kako je naveo, svojim angažovanjem uspeo da iskoristi na najbolji način.

Gradonačelnica Smedereva Jasna Avramović rekla je da je to veliki dan za taj grad i da se u narednom periodu planira više aktivnosti koje će doprineti privrednom razvoju.

Imperativ je, naglasila je, veći broj radnih mesta.

U tom gradu biće izgrađen carinski terminal i preduzeće za upravljanje slobodnom zonom i na tom terenu planirano je zapošljavanje 500 radnika.

Prema njenim rečima, potencijal je 10.000 novih radnih mesta, a želja nadležnih je da Smederevo ne zavisi samo od jedne fabrike.

Ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco poželeo je italijanskoj kompaniji dobrodošlicu u veliku familiju italijanskih preduzeća u Srbiji, koja broji oko 500 članova, među kojima su i firme koje rade na izgradnji aerodroma u Rimu, Svetskog trgovinskog centra...

Manco je rekao da će nove italijanske investicije doprineti strateškom razvoju tog područja u Srbiji, koje, kako je rekao, oseća efekte ekonomske krize.

On je ukazao i da su odnosi Italije i Srbije snažni i da da sežu daleko u prošlost.

Direktor kompanije „ČVI” Đorđani Kvincani rekao je da odluka, da se ulaže u Smederevo nije doneta spletom slučajnih okolnosti, već ozbiljnim istraživanjem tržišta i uslova za razvoj metalo-prerađivačke industrije.

Kvincani je zaključio da investitori u Smederevu mogu da očekuju visoko kvalitetnu radnu snagu i podršku lokalne samouprave, kao i Vlade Srbije, uz dobar geografski položaj.

Manco: Italija za otvaranje prvih poglavlja

SMEDEREVO – Italija nastavlja da radi na tome da se u narednim mesecima konačno otvore prva pregovaračka poglavlja Srbije sa EU i da to bude priznanje onome što zemlja i aktuelna vlada rade i dodatni podsticaj da se nastavi tim putem, izjavio je danas u Smederevu ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco.

„Radimo zajedno za zajedničku budućnost u Evropi, koja se bazira na vrednostima koje se danas, 25. aprila u mojoj zemlji naročito slave, budući da je danas 70. godišnjica oslobađanja Italije od fašizma i nacizma”, rekao je Manco.

Manco je rekao da je to Evropa u kojoj ima više demokratije, prosperiteta i radnih mesta za sve njene građane.

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i ambasador Manco u Smederevu prisustvuju svečanosti postavljanja kamena temeljca za izgradnju tri hale u industrijskoj zoni, čiji su investitori italijanske kompanije.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.