Izvor: Politika, 18.Jul.2013, 23:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Više od „preludijuma za olimpijadu”
„Rezultat je iznad našeg očekivanja”, ističe predsednik Univerzitetskog sportskog saveza Srbije Siniša Jasnić po završetku Univerzijade u Kazanju
Od našeg specijalnog izveštača
Kazanj – Univerzitetsko selo u Kazanju jutros se probudilo kasnije nego ikad. Svečanost zatvaranja 27. letnjih univerzitetskih sportskih igara na „Kazanj areni” trajala je do duboko u noć po lokalnom vremenu, a jutros bila tema mnogih razgovora.
I ceremonije >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i otvaranja i zatvaranja i organizacija samog takmičenja bili su, kako je rečeno na svečanom zatvaranju, neka vrsta preludijuma za Zimske olimpijske igre u Sočiju 2014.
O tome, kao i o učinku naših studenata, razgovarali smo sa Sinišom Jasnićem, predsednikom Univerzitetskog sportskog saveza Srbije i vođom našeg studentskog tima.
– Dopalo mi se što svečanost nije protekla u slavljenju tehnoloških dostignuća već mladosti, druženja, života i ljubavi. Uostalom i premijer Dmitrij Medvedev se u svom obraćanju učesnicima i gledaocima glasno ponadao da će oni pored medalja i suvenira iz Rusije poneti i novu ljubav – rekao je Siniša Jasnić.
Dugogodišnji funkcioner u univerzitetskom sportu ističe visok kvalitet takmičenja u većini sportova:
– Posebno je velika konkurencija bila u plivanju i atletici u kojima su i olimpijski šampioni ostajali bez medalja. Oboreno je ukupno 67 rekorda Univerzijade, domaćini su izračunali da se u Kazanju takmičilo 25 odsto učesnika olimpijskih igara u Londonu, da je tu bilo i olimpijskih i svetskih prvaka... Uskoro trebalo bi da FISU okonča dogovor sa NCAA po kojem bi iz SAD na univerzijade dolazili najbolji sportisti i ekipe, koji čine 80 odsto njihovih olimpijskih timova
Predsednik USSS smatra da organizatori zaslužuju najviše ocene:
– Ruska Federacija i Republika Tatarstan uložile su sedam milijardi dolara u organizaciju. Izgrađeni su moderni sportski objekti koji će koristiti i sportisti i građani i invalidi, a pored „Kazanj arene” koja će se koristiti za Svetsko fudbalsko prvenstvo 2018. po arhitektonskim rešenjima ističe se plivački kompleks za Svetsko prvenstvo u plivanju i vaterpolu 2015. Bez obzira što svi slave volontere smatram da su bili slabiji deo organizacije, a zamerke imamo i na birokratsku proceduru pri registraciji u ulasku u Univerzitetsko selo, za razliku od ulaska u Rusiju jer je ruska vlada ukinula vize za učesnike Univerzijade, a tako će biti i za Zimske olimpijske igre u Sočiju – kaže Siniša Jasnić.
Svi u našoj delegaciju zadovoljni su sportskim dometima.
– Rezultat koji su sportisti ostvarili je iznad našeg očekivanja. Smatrali smo da možemo da osvojimo tri do pet medalja, a osvojeno je devet. Kao i uvek najdraže su nam neočekivane kao što je ekipna bronza strelaca u trostavu, jer u Kazanj zbog poklapanja sa Evropskim prvenstvom nije došao A sastav, zatim bronze Zaura Efendijeva u rvanju slobodnim stilom i Nikole Miloševića u sambu... Ostao je žal što vaterpolisti i košarkaši nisu uspeli da obrane zlato iz Šenžena, ili da bar igraju u finalu. Uveren sam da je naša vaterpolo reprezentacija najkvalitetnija i samo jedan loš dan, ili par loših minuta protiv Rusije sprečili su ih da osvoje prvo mesto. Slično važi i za košarkaše koji su se s pravom bunili zbog nekih sudijskih odluka koje su, bez sumnje imale značajan uticaj na konačni rezultat u polufinalu protiv Australije. O četiri kajakaške medalje može se govoriti samo u superlativima – rekao je Siniša Jasnić.
U Kazanju naši sportisti osvojili su pet medalja više nego u Šenženu pre dve godine, a nedostaje im samo zlato...
– Ponoviću, košarkaši i vaterpolisti vrede za zlato, koje ovog puta nisu osvojili, ali i to je deo sporta. S druge strane, podsetiću na izjavu naše kajakašice Olivere Moldovan koja se iznenadila kvalitetom takmičenja na Univerzijadi, s obzirom da je ona kod nas potcenjena. Tačno je i jedno i drugo. Neki sportski savezi nemaju puno razumevanja za ovo takmičenje, tako da smo uspeli da u Kazanj dovedemo najjači moguć sastav. Država nam je, uprkos finansijskim problemima sa kojima se suočava, pružila maksimalnu pomoć, kao i generalni sponzor našeg tima „Telekom Srbija”, a sportisti su im uzvratili medaljama, rezultatima i uzornim ponašanjem – rekao je Siniša Jasnić.
Živko Baljkas
objavljeno: 19.07.2013.













