Ustavnom sudu preti blokada

Izvor: N1 televizija, 07.Nov.2016, 20:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ustavnom sudu preti blokada

Aktuelni Ustav Srbije sutra puni deset godina. Prvi Ustav od uspostavljanja Srbije kao samostalne države, usvojen je 8. novembra 2006. godine, nakon referenduma održanog mesec i po dana ranije. Ipak, Ustavni sud dočekuje svoj deseti rođendan uz opasnost da mu bude blokiran rad.

Najvišem pravnom telu u zemlji preti blokada. Mandat osam sudija Ustavnog suda Srbije ističe za mesec dana, dok je jednom već istekao, a nema naznaka da bi nove sudije do tada mogle da stupe na dužnost.
>> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << />
Dragiša Slijepčević, Marija Draškić, Bosa Nenadić i Predrag Ćetković, koje je za sudije Ustavnog suda izabrala Skupština Srbije i Vesna Ilić-Prelić, Olivera Vučić, Dragan M. Stojanović i Katarina Manojlović-Andrić, koje je, na devetogodišnji mandat, imenovao predsednik Srbije - na dužnost su stupili 12. decembra 2007. godine.

Sudije Ustavnog suda biraju se iz redova onih koji su se posebno istakli u svom poslu. Ne postoji konkurs na koji se javljaju, a samim tim nema ni rokova za početak procedure izbora. Zbog toga se smatra da se taj proces mora obaviti u „razumnom roku“, koji nije precizno određen.

Predsednica suda Vesna Ilić Prelić jedna je od onih kojima ističe mandat. Prema zakonu, šest meseci pre isteka mandata bila je dužna da o tome obavesti nadležne i republičku skupštinu, ali nije odgovorila na pitanje N1 da li je i kada to obavila. Van domašaja javnosti ostao je i stav predsednice o mogućoj blokadi rada najviše sudske instance. U Skupštini Srbije iz tehničkih razloga danas nisu mogli da nam daju odgovore na ista pitanja, pa su to odložili na jedan dan.

Uz napomenu da još nije sve gotovo, penzionisani sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević kaže da moguća blokada Ustavnog suda može da se iskoristi za odugovlačenje rešavanja pojedinih osetljivih pitanja, kao što su ustavnost Briselskog sporazuma ili Zakon kojim su smanjene penzije.

"Možda će toj državi i odgovarati da nema potreban broj sudija tamo, jer imamo dobar izgovor, pa sud ne može da funkcioniše. Ali to nije izgovor. On mora da postoji i da se oblikuje o tom roku. Ako se ne oblikuje, onda je to odgovornost predlagača. A to su Skupština, predsednik Srbije i opšta sednica Vrhovnog kasacionog suda", objašnjava Ivošević.

Ustavni sud Srbije bio je blokiran i ranije. Nije radio od oktobra 2006. godine, kada je tadašnji predsednik suda Slobodan Vučetić otišao u penziju, pa sve do 12. decembra 2007. nakon što je Zakon o Ustavnom sudu stupio na snagu i imenovana većina aktuelnog saziva. Kompletiran je tek u julu 2010. pa je do tada funkcionisao u krnjem sastavu.

Detaljnije u prilogu Nikole Radišića:

Izvor: N1

Nastavak na N1 televizija...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ističe mandat sudijama Ustavnog suda

Izvor: N1 televizija, 07.Nov.2016

Aktuelni Ustav Srbije sutra puni deset godina. Prvi Ustav od uspostavljanja Srbije kao samostalne države, usvojen je 8. novembra 2006. godine, nakon referenduma održanog mesec i po dana ranije. Ipak, Ustavni sud dočekuje svoj deseti rođendan uz opasnost da mu bude blokiran rad...Izvor: N1

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.