Izvor: B92, 19.Jan.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trećina bez zanimanja

Beograd -- Blizu dva miliona ljudi u Srbiji starijih od 15 godina nema radnu veštinu koja odgovara sadašnjim potrebama tržišta rada.

Ovaj frapantan podatak iznet je u strategiji Vlade Srbije za razvoj obrazovanja odraslih usvojenoj krajem prošle godine, piše Blic. Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra prosvete, kaže da su promene u ekonomiji u poslednjih pet godina doprinele da veliki broj ljudi, koji se školovao ranije, sada ima znanje koje je, bez dodatnog obrazovanja, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << praktično neupotrebljivo.

Sledeći u ovoj velikoj grupi su oni koji se nisu ni školovali, kao i ljudi koji su prekinuli školovanje. Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, navodi on, mnogo je ljudi koji na posao čekaju više od pet, pa i više od deset godina.

Pitanje je, kako kaže Lazarević, koliko njihova znanja vrede posle tolikih godina čekanja i promena u ekonomiji koje su se u međuvremenu desile. On smatra da se za čak 20.000 ljudi sa zvanjem opšteg ekonomskog tehničara ozbiljno postavlja pitanje "upotrebljivosti" jer poslodavci sada umesto njih traže finansijske i poslovne administratore, bankarske službenike.

Dok programi obuka i osposobljavanja ne postanu masovniji i dostupni većem broju ljudi, nezaposlenima na raspolaganju stoji Nacionalna služba za zapošljavanje. Njihove programe, kaže za Blic Ljiljana Lutovac, načelnica odeljenja za dodatno obrazovanje i obuku pri NSZ, lane je prošlo oko 10.000 ljudi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.