Sednica SB odložena za sredu, članice bez dogovora

Izvor: Politika, 07.Jul.2015, 16:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sednica SB odložena za sredu, članice bez dogovora

NJUJORK – Sednica Saveta bezbednosti UN odložena je za sutra u 16 časova, posle dva odlaganja i višečasovnih kosultacija povodom britanskog predloga rezolucije o Srebrenici, i odsustva konsenzusa.

Prema Tanjugovim informacijama iz diplomatskih izvora, dogovora zapadnih zemalja članica SB UN i Rusije i Kine o predloženom dokumentu nema.

Rusija je i posle današnjih konsultacija ostala pri stavu da će uložiti veto na rezoluciju ako se njen tekst ne izmeni.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika <<
Prethodno je Kina ranije danas tražila da se glasanje o rezoluciji odloži dok se ne postigne konsenzus svih članica ovog tela svetske organizacije.

To je treće odlaganje sednice, koja je prvobitno bila zakazana danas za 16 časova, zatim je odložena za sat vremena, a potom je došlo i do drugog odlaganja za 21 sat po srednjoevropskom vremenu.

Tekst britanske rezolucije apsolutno je neprihvatljiv za Srbiju.

---------------------------------------------------

Rusija preti vetom, Kina traži odlaganje

Peking smatra da predloženi tekst ne ide u prilog pomirenju u regionu i da o njemu nema saglasnosti ni svih naroda u BiH

Ako je suditi po otporu Rusije i Kine konačnoj verziji britanske rezolucije o Srebrenici, Beograd ne bi trebalo da strepi od toga da li će ona biti usvojena u Savetu bezbednosti UN. Pošto je Rusija juče najavila veto, Kina je predložila da se ovaj dokument stavi na sto tek kada se postigne konsenzus svih članica Saveta bezbednosti UN.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov obavestio je britanskog kolegu Filipa Hamonda da će Moskva staviti veto na predlog rezolucije, a Tanjug je preneo i da je zamenik ambasadora Rusije pri UN Pjotr Iličev ocenio je da nacrt „stvara podele” i da je usredsređen samo na „jednu stranu sukoba”.

Bilo je, očigledno, vrlo napeto juče u Njujorku. Sednica je prvobitno bila zakazana za 16 časova po našem vremenu, pa je na zahtev Pekinga odložena za 21 čas.

Jučerašnja sednica SB bila je najavljena kao brifing na kojem će svoja viđenja događaja u Srebrenici predstaviti zamenik šefa UN Jan Elijason i princ Zeid, visoki predstavnik UN za ljudska prava, da bi njen početak bio odložen za sat vremena zbog neslaganja sa britanskim tekstom.

Kina je, kao stalna članica Saveta bezbednosti UN, predložila da se zbog toga glasanje o rezoluciji o Srebrenici odloži do postizanja saglasnosti svih članica ovog tela svetske organizacije i o tome je obaveštena Srbija. Kina smatra da predloženi tekst ne ide u prilog pomirenju u regionu i da o njemu nema saglasnosti ni svih naroda u BiH.

Nešto posle 17 časova po našem vremenu, predsedavajući SB UN ambasador Novog Zelanda Džerard van Bohemen saopštio je da je brifing SB UN o Bosni i Hercegovini pomeren na 21 čas. Agencije AP i AFP javljale su potom, prema Beti, da predstavnici SAD i Rusije vode intenzivne konsultacije za prevazilaženje zastoja. Diplomate iz SB rekli su da su se sastali američka ambasadorka Samanta Pauer i ruski ambasador Vitalij Čurkin kako bi razmotrili razlike oko teksta nacrta.

Podsetimo, predsednik Tomislav Nikolić je pre četiri dana uputio pismo svim šefovima država članica SB UN i generalnom sekretaru Ban Ki Munu povodom britanske rezolucije o Srebrenici, a ruskog predsednika Vladimira Putina zamolio da Rusija uloži veto na taj dokument.

Da rezolucija čiji se ishod očekuje s posebnom pažnjom u Srbiji i Republici Srpskoj neće glatko proći, moglo se naslutiti i u prepodnevnim satima, kada je šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio da se za sednicu SB priprema „velika manipulacija”, ističući da Srbija ne bi smela da „likuje ukoliko rezolucija ne bude usvojena niti bi trebalo da oplakuje svoju sudbinu ako se rezolucija usvoji”. Istovremeno, saznali smo da je Rusija odustala od stavljanja svog predloga rezolucije o Srebrenici na dnevni red sednice, tako da je na stolu ostao samo britanski predlog.

Srbija je, podsetio je Dačić, jedina zemlja u regionu koja je osudila zločin u Srebrenici i procesuirala osumnjičene za učestvovanje u njemu, ocenivši da iza insistiranja na rezoluciji leže interesi „nekih zemalja koje traže namirivanje računa s drugim zemljama”.

„Ako od svih zločina i genocida koji su bili u 20. veku donosimo rezoluciju samo o Ruandi i Srebrenici, ovde je očigledno da neke zemlje traže polje za namirivanje računa s nekim drugim zemljama. Velika Britanija ima velike interese u islamskom svetu i misli da će se tako, pošto učestvuje u mnogim kampanjama u tim zemljama, najlakše da namiri račune prema maloj zemlji kao što je BiH”, rekao je Dačić.

B. Č.

-----------------------------------------

Satnica

16.30 – Kinesko ministarstvo spoljnih poslova obavestilo je Srbiju da je njihov stav da se glasanje o predlogu rezolucije o Srebrenici odloži dok se postigne konsenzus svih članica.

17.10 – Brifing Saveta bezbednosti o Bosni i Hercegovini pomeren na 21 čas, saopštio predsedavajući Saveta bezbednosti, ambasador Novog Zelanda Džerard van Bohemen.

17.40 – Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov obavestio je britanskog kolegu da će Moskva staviti veto na predlog rezolucije, saznaje RTS. Britanija obezbedila podršku za rezoluciju od SAD, Litvanije, Malezije i Novog Zelanda.

-----------------------------------------

U Savetu bezbednosti u prethodnih 20 godina tri puta uložen veto

Savet bezbednosti UN je u proteklih dvadesetak godina posvetio više od 150 rezolucija problemima izazvanim ratovima i raspadom bivše SFRJ, a samo u tri slučaja rezolucije nisu prošle jer je neka od stalnih članica uložila veto. Rusija je u decembru 1994. sprečila usvajanje rezolucije kojom se, zbog teške humanitarne situacije na području Bihaća, tražila striktnija kontrola granica SRJ sa Hrvatskom i BiH.

Kina se u februaru 1999. usprotivila usvajanju rezolucije kojom se produžava mandat snaga UN u Makedoniji za još šest meseci zbog prethodne odluke Skoplja da prizna Tajvan kao nezavisnu državu.

SAD su 30. juna 2002, dan uoči osnivanja stalnog Međunarodnog krivičnog suda, glasale protiv nacrta rezolucije kojom se produžava mandat misije UN u BiH, kako svoje vojnike u mirovnim snagama ne bi izložili riziku suđenja pred sudom koji ne priznaju.

U Savetu bezbednosti UN nije prošla ni rezolucija kojom je u martu 1999. tražen hitan prekid bombardovanja SRJ, kada su nacrt teksta kojim se osuđuje primena sile bez odobrenja Saveta bezbednosti podržale samo Rusija, Kina i Namibija, dok je preostalih 12 članica Saveta bezbednosti glasalo protiv ovog dokumenta.

Savet bezbednosti UN ima 15 članica, predstavnici deset zemalja biraju se na određeni period, a pet „stalnih stolica”, uz pravo da vetom spreče usvajanje neke rezolucije, imaju SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija i Kina.

Pravo veta uvedeno je kako bi se sprečilo da se nadglasavanjem donose odluke koje bi mogle izazvati poremećaje na globalnom nivou. To pravo ne važi za proceduralna pitanja, što znači da niko ne može da spreči da se o predloženoj rezoluciji raspravlja.

Ukoliko proceni da joj se otvoreni sukob s ostatkom sveta ne isplati, a ne želi da odustane od svog stava, stalna članica Saveta bezbednosti UN može se odlučiti i da bude uzdržana od glasanja, čime čuva obraz, ali ne sprečava usvajanje rezolucije.

Savet bezbednosti UN danas će razmotriti predlog rezolucije koji je podnela Velika Britanija, povodom 20 godina od masovnog zločina nad Bošnjacima u Srebrenici.

Beta

-----------------------------------------

1994 – Rusija sprečila usvajanje rezolucije kojom se, zbog teške humanitarne situacije na području Bihaća, traži striktnija kontrola granica SRJ sa Hrvatskom i BiH

1999 – Kina se usprotivila usvajanju rezolucije kojom se produžava mandat snaga UN u Makedoniji za još šest meseci, zbog prethodne odluke Skoplja da prizna Tajvan kao nezavisnu državu

2002 – SAD su 30. juna, dan uoči osnivanja stalnog Međunarodnog krivičnog suda, glasale protiv nacrta rezolucije kojom se produžava mandat misije UN u BiH

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.