Izvor: Blic, 12.Maj.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ostvarene devojačke fantazije
Ostvarene devojačke fantazije
Ona je primabalerina u pozorištu 'Stanislavski' i 'Nemirovič-Dančenko' u Moskvi od 1987. godine. Proglašena je za narodnu umetnicu Rusije, nakon što je osvojila prvu i zlatnu medalju na Međunarodnom baletskom takmičenju u Moskvi. Igrala je glavne role u svim baletima na repertoaru svog pozorišta - bila je Odeta-Odilija, Maša, Aurora, Julija, Kitri, Žizela... Tatjana Černobrovkina je peti put u Beogradu. Kaže da rado ponovo dolazi u našu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << prestonicu, jer je nekada ona za nju bila svet...
Tatjana Černobrovkina (39) pripada tradicionalnoj ruskoj školi koja neguje virtuozitet oplemenjen tzv. slovenskom osećajnošću. Možda i zbog te preosetljivosti nerado opširno odgovara na pitanja, ali se zato svaki čas smeška, zbog čega njeno nenašminkano lice deluje veoma privlačno. Odavno ste na svetskoj pozornici. Iz kakve porodice potičete?
- Obične, radničke, koja sa umetnošću nikakve veze nema. Ali, mogu da kažem da me je u mojoj devojačkoj fantaziji svojski podržavala. Ko je otkrio vaš talenat za igru?
- Moja baka, gledajući me dok plešem ispred ogledala.
Gde ste odrasli?
- U Saratovu, na Volgi. Gde ste stekli prvo baletsko obrazovanje?
- U baletskoj školi u Saratovu. Sećate li se vašeg prvog gostovanja u inostranstvu?
- Bilo je to u Bratislavi, odavno. A potom u Beogradu. U braku ste sa Dimitrijem Zababurinom, takođe zvezdom ruskog baleta. Koliko dugo?
- Zvanično od 1994. godine. Ostvarili ste zapaženu karijeru. Da li ste nešto u životu radi nje žrtvovali?
- Možda na samom početku, kad sam bila mlada. Bilo je teških trenutaka. Probiti se do Moskve nije bilo nimalo lako. Šta vam je bilo najteže?
- Pa, znate, većina nas ruskih umetnika prošla je kroz niz trauma o kojima nerado govorim. Uostalom, i vaši umetnici ih dobro znaju, jer nam je sudbina bila slična. Imate dva sina. Jednog od godinu dana i drugog od šest godina. Ko vam čuva decu?
- Bake, naravno. Šta biste poručili mladim balerinama koje tek treba da se izbore za svoje mesto na domaćoj i svetskoj sceni?
- U našem poslu treba mnogo raditi, sve slušati i sve dobro posmatrati. I u tom duhu treba da vaspitaju sebe. Ukratko: nikad ne prestati sa radom na sebi! Milena Marjanović














