Izvor: Blic, 10.Dec.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Možda me tuži i car Trojan

Možda me tuži i car Trojan

Sve to skupa ima smisla kao kad bi se Udruženje Čačana iz Čačka gromoglasno pobunilo. Ili, recimo, dramska sekcija u pozorištu.

Cela stvar je u osnovi priča o Caru Trojanu koji ima kozje uši. Vidite, one su se dakle našle i prepoznale u tim pričama, i nije im dovoljno to što su se našle nego još traže izvinjenje jer je neko to primetio. Zatim, potrude se da sve to objave ne bili zaštitili one žene koje se nisu pronašle u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tome. No, vidite vremenom smo dobili - umesto hrišćanske ljubavi među supružnicima koji se dopunjuju, a ne suprotstavljaju svojim prirodnim ulogama - potčinjenost žene često surovom poligamnom mužu; dobili smo ženu čija je uloga svedena na gajenje dece i vođenje domaćinstva, što je urodilo često smešnom ali ne i nerazumljivom pobunom žena protiv muškaraca - rekao je Milan Lane Gutović na početku razgovora za 'Blic', komentarišući optužbe njemu upućene (zbog emisije 'Ne može da škodi') od strane Udruženja žena koje traže, između ostalog, javno izvinjenje. Gutović skoro nezainteresovano govori o tome, a uzgred kaže da su njegovi izvori etnološka, odnosno lingvistička građa koja potiče sa ovih prostora. Ipak, optuženi ste da kao ‘ženomrzac’?

- To je tako suštinska, korenita idiotarija da je besmisleno pričati o tome. Svojevremeno ste važili za velikog ljubitelja žena?

- Tako sam i ja sam sebe doživljavao i doživljavam. Lično mislim da, bez obzira koliko je teško uspostaviti odnose sa nekim, život bez žene nema onu neku svoju, dragocenu suštinu, ni kvalitetno ispunjenje.

Nije li vam ovaj spor pojačao rejting?

- Reći ću vam jedan podatak koji će čitaoce verovatno interesovati. Emisiju ‘Ne može da škodi’ gledalo je milijardu i 200 miliona ljudi. I to mimo satelita. Reč je o cifri koja podrazumeva koliko je gledalaca bilo uključeno u vreme kada je emitovana moja emisija. Imate 3 do 4 emitovanja dnevno, prikazuje se u gotovo svim bivšim republikama SFRJ, a sve prebrojava takozvani ‘piplmetar’ koji broji uključene TV prijemnike. Podatak je iz 'Pinka' i slobodno se može proveriti. E, na tu toliku gledanost meni marketing jedne ‘budi-bog-sa-nama’ organizacije ne treba. Šta očekujete od sudskog procesa?

- Očekujem pravdu, a verovatno i one. Ti tekstovi, pre svega, nemaju nikakvu zlu nameru, a drugo, to je, kako već rekoh, etnološka građa. Izgovarao sam ono što je odavno napisano, i u nekom obliku izvođeno i pre ovoga. Moj autorski udeo je u svojevrsnom prekomponovanju. Uostalom, po istom principu upravo spremam serijal priča o muškarcima. Pri čemu ti muškarci koji bi mogli da se bune, ne verujem da su vezani u Udruženje, recimo, bilmeza. Tako da neću doživeti da budem tužen od strane Udruženja bilmeza, ili na primer jajara... A kada bi se skupili bilo bi ih bogami 70. Kao što ima sedamdeset Udruženja žena. Koji su to, da tako kažemo tipovi muškaraca?

- Nisam ih brojao, ali mislim da bi ih se skupilo 70; tako tih klipana, kurotresina, kurajbera, serontija, samsara, garagana, čičeganja, dokolenaca...Ili onih koji ne žive ni na dedovini ni na očevini, nego na pičkovini, odnosno na mirazu. Bazični tip muškarca patrijarhalne kulture pokazuje sledeće zajedničke crte: slabu individualnost, kolektivni mentalitet, prihavatnje autoritarnnog vođe i potčinjenost žene. U kom tipu muškaraca prepoznajete sebe?

- Malo ili nimalo ljudi će vam: da, ja sam serontije. Jer, onaj koji to kaže zapravo prestaje to da bude. Biće ga, recimo, stid da bude serontije. Lično, nisam se pronašao ni u jednom od ovih tipova, ali u većini njih pronalazim po neku tačkicu sebe. A kako stojite sa honorarima danas? Jeste li postali bogati ili prebogati?

- Uopšte nisam prebogat. Moji apetiti su takvi da nikada ne bih mogao da budem prebogat. Ne radim badava, naravno, nikada nisam ni radio i nikada moje usluge nisu ni bile jeftine. A namera mi je da budem još ekskluzivnije skup. Naravno, to pretpostavlja da nešto ekskluzivno i nudiš. Bilo bi glupo tražiti veliki novac ‘na prazno’, ne bih ga pre svega ni dobio ako bih ponudio neki banalni projekat koji niko ne gleda. A ovo što ja izgovaram, ne samo da zasmejava, već ljudi to osećaju kao deo svog života, čak i konkretne izraze. I to me čini veoma zadovoljnim. Šta radite sem toga?

- Nastupam u 'Slavija teatru', U CNP igram 'Šćepana malog' novu verziju koju je napisao Mirko Kovač, U 'Zvezdara teatru' igram 'Larija Tompsona'. Što se filma tiče imao sam nekih ponuda ali sam zbog izvesnih obaveza morao da odbijem. Tatjana Nježić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.