Izvor: B92, 15.Jun.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Moraćemo da naselimo svemir"

Hongkong -- Astrofizičar Stiven Hoking kaže da bi nuklearni rat, udar asteroida ili pandemija zarazne bolesti mogli da unište ljudski rod.

Prema Hokingu, način da ljudska rasa preživi kataklizmu, čija je pretnja sve realnija, jeste naseljavanje svemira. On je tu tezu izneo na predavanju u Hongkongu i tvrdi da će ljudski rod preživeti samo ukoliko pronađe nove naseobine u svemirskom prostranstvu, prenosi Blic.

"Ako želimo da preživimo, moramo da nađemo planetu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sličnu svojoj van Sunčevog sistema. Za 20 godina mogli bismo da imamo stalnu bazu na Mesecu, a za 40 godina koloniju na Marsu", tvrdi Hoking.

Profesor fizike na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu Alan Džut kaže da kolonizacija neke planete nije izvodiva još najmanje 50 godina. "Mislim da naša tehnologija neće toliko napredovati u narednih pola veka. I dalje će biti lakše preživeti na Zemlji nego na Mesecu, lakše ćemo sagraditi podzemnu bazu na Antarktiku nego na Mesecu", kaže on.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.