Iranski šef diplomatije upozorio SAD da ne mogu da očekuju da će ostati sigurne

Izvor: NoviMagazin.rs, 10.Jun.2019, 14:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Iranski šef diplomatije upozorio SAD da ne mogu da očekuju da će ostati sigurne

Iranski ministar spoljnih poslova Mohamad Džavad Zarif upozorio je danas SAD da "ne mogu da očekuju da će ostati sigurne" posle pokretanja, kako je rekao, ekonomskog rata protiv Teherana.

Zarif je uputio niz pretnji zbog tekućih tenzija u Zalivu, u izjavi posle sastanka sa svojim nemačkim kolegom Hajkom Masom u Teheranu.

Kriza potiče od odluke predsednika SAD Donalda Trampa od pre nešto više od godinu dana da se SAD povuku iz iranskog nuklearnog sporazuma sa svetskim >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << silama iz 2015. godine, posle čega su SAD ponovo uvele sankcije Iranu ciljajući pre svega njegov naftni sektor.

"Tramp je sam rekao da su SAD pokrenule ekonomski rat protiv Irana. Jedino rešenje za smanjenje tenzija u ovom regionu je zaustavljanje tog ekonomskog rata", rekao je Zarif.

Zarif je takođe upozorio da ko god počne rat sa Iranom neće biti onaj ko će ga završiti.

Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas rekao je da njegova zemlja i druge evropske zemlje žele da nađu način da spasu nuklearni sporazum prema kome Iran treba da ograniči obogaćivanje uranijuma u zamenu za ukidanje eknomskih sankcija.

Međutim Evropa još nije našla način kako da Iran izbegne novouvedene američke sankcije. Iran je dao Evropljanima do 7. jula da nađu način da spasu sporazum ili će prestati da se drže nekih od restrikcija koje on predviđa.

Iran je ranije upozorio da će nastaviti da obogaćuje uranijum do nivoa bližim potrebama za proizvodnju oružja.

Zarifov oštar ton verovatno je rezultat rastućeg iranske nezadovoljstva Evropom i sve oštrijim američkim sankcijama protiv njegove zemlje.

Iranska nacionalna valuta, rial se sada menja za gotovo 130.000 za jedan dolara, u odnosu na 32.000 za dolar u vreme sporazuma iz 2015. godine. Time su obezvređeni prihodi ljudi i podignute cene skoro svakog proizvoda u zemlji.

Evropske zemlje obećale su da će uvesti mehanizam nazvan INSTEX koji bi dozvolio Iranu da trguje humanitarnom robom uprkos američkim sankcijama. Taj program međutim još nije pokrenut, na šta je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova ukazao pre izjava Zarifa i Masa novinarima.

Tramp je obrazložio povlačenje Amerike iz iranskog nuklearnog sporazuma navodima da njime nije ograničen iranski program balističkih raketa, niti je sporazum rešio, kako Amerikanci kažu, zloćudni uticaj Irana na Bliskom istoku.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Povezane vesti

RT: SAD ne mogu očekivati da će ostati sigurne nakon pokretanja ekonomskog rata - Teheran

Izvor: Vostok.rs, 11.Jun.2019, 09:39

Usred rastućih tenzija s Vašingtonom, iranski ministar spoljnih poslova Džavad Zarif upozorio je SAD da se njihov "ekonomski rat" neće okončati u njihovu korist, jer se nastavljaju razgovori s EU o nuklearnom sporazumu. Sa ekonomskim pritiskom Vašingotna na Iran, naglasio je ministar spoljnih...

Nastavak na Vostok.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.