
Izvor: Politika, 24.Jun.2015, 11:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Heroji Hercegovine – 140 godina od Nevesinjske puške
U Galeriji Radio-televizije Srbije predstavljena je izložba slika na kamenu umetnice Biljane Ristić. Postavka je pripremljena povodom 140 godina od ustanka poznatog kao Nevesinjska puška.
– Pripremajući se za obeležavanje ovog događaja, zadala sam sebi zadatak još pre pet godina da na kamenu ovekovečim portrete heroja Hercegovine – kazala je Ristićeva. Ona je podsetila da zacrtani plan nije bilo lako ostvariti jer je seko tehnika kojom je radila jedna od najstarijih i izuzetno >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << zahtevnih.
Ustanici čije je portrete uradila su, između ostalih, vojvode – gatački Bogdan Zimonjić, crnogorski Peko Pavlović, nevesinjski Petar Radović, bilećki Gligor Milićević, baljski Maksim Baćević, trebinjski Mićo Ljubibratić, harambaše – gatački Stojan Kovačević i nevesinjski Pero Tunguz, alaj barjaktar sve hercegovačke vojske Jovica Zirojević, komandir donjonevesinjskog bataljona Kiko Stevanović, kapetan nevesinjski Tripko Grubačić, komandir gornjonevesinjskog bataljona (posle pogibije Trivka Buhe) Boško Guzina, komandir gornjonevesinjskog bataljona Trivko Buha, dobrovoljac iz Holandije grofica Johana Merkus...
Princeza i ratnica Johana Merkus, holandski dobrovoljac, volela je Srbe. Među hercegovačke ustanike došla je preko Dubrovnika u štab Mića Ljubibratića. Dokazala se u borbi i kao medicinska sestra. Srbi su je zvali Jovana, a pojedini hroničari srpska Jovanka Orleanka.
Uzroci ustanka „Nevesinjska puška” su duboki – dok su slobodne evropske zemlje imale parlamentarnu demokratiju, Hercegovina se gušila u krvi od turske tiranije.
Ustanak je počeo 27. juna (9. jula) 1875. godine u nevesinjskom kraju i predstavlja jedan od najsudbonosnijih događaja u istoriji jugoistočne Evrope u 19. veku.
Na otvaranju su govorili pomoćnik ministra za rad, boračka i socijalna pitanja Republike Srpske Vojin Gušić, istoričar Tomislav Šipovac i Zoran Janjić, predsednik Udruženja Nevesinjaca, a u ime RTS-a posetioce je pozdravila Aleksandra Jelisavac, pomoćnica generalnog direktora. Ona je u svom obraćanju kazala da slikarstvo Ristićeve, nastalo na kamenoj podlozi, potvrđuje sedimentiranu prošlost koju autorka nastavlja da gradi oživljavajući prirodan izgled zavičajnog krša i ognjišta.
Među gostima su bili i neki od potomaka nevesinjskih heroja. O sudbini hercegovačkog naroda tokom vekovne borbe za oslobođenje uz gusle je kazivao Miloš Pavlović iz sela Biograd kod Nevesinja. Postavka je otvorena do 3. jula.
A. Kurteš