Izvor: B92, 23.Okt.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bugarska u EU i putovanja

Beograd -- Ambasador Bugarske u Srbiji kaže da ulazak Bugarske u EU neće doneti probleme pri ulasku u tu zemlju.

Prvog dana 2007. Bugarska i Rumunija postaju članice Evropske unije, a Georgi Dimitrov, ambasador Bugarske u Srbiji, kaže da neće biti naročitih administrativnih problema pri ulasku u Bugarsku, a oni koji su putovali u Sofiju i druge bugarske gradove, moći će to i dalje da čine bez nekih ozbiljnijih problema.

Georgi Dimitrov kaže da će Bugarska, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uz sve obaveze koje će kao nova članica EU morati da poštuje, za građane Srbije uvesti besplatne dugoročne i višekratne vize.

Studenti, umetnici ili turisti dobijaće posebne povlastice. Među stanovništvom delova Srbije uz granicu s Bugarskom ima dosta onih koji su proteklih godina dobili bugarske pasoše.

Od čestih putovanja s jedne na drugu stranu granice i sitnog šverca živi dosta ljudi i u Srbiji i u Bugarskoj. Po ulasku Bugarske u EU duvan će biti znatno skuplji, pa oni koji su do nedavno krijumčarili cigarete iz Bugarske u Srbiju, sada to čine u obrnutom pravcu.

Prema podacima sa prelaza Gradina, mesečno biva zaplenjeno 4.000 do 5.000 bokseva cigareta. S druge strane, od prodaje tekstilne robe i raznih sitnica po ulicama Pirota, Dimitrovgrada i drugih gradova živi veliki broj bugarskih švercera.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.