BCBP poziva MUP da nastavi dijalog

Izvor: N1 televizija, 15.Dec.2016, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BCBP poziva MUP da nastavi dijalog

Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) ponovo poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova da u cilju povećanja poverenja građana u policiju nastavi dijalog sa udruženjima građana o sistemskim odgovorima na rizike od korupcije u policiji.

Reagujući na saopštenje MUP-a, kojim se osporava istraživanje BCBP-a o integritetu policije, ta organizacija je poručila da MUP-u kao instituciji koja treba da bude servis građana ne dolikuje da objavljuje saopštenja u maniru >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << političkih stranaka.

“Izražavamo žaljenje što se MUP u prethodnom periodu nije odazvao pozivima BCBP-a na razgovor o istraživanjima koja ukazuju na osetljive probleme kao što su politizacija policije, izazovi u upravljanju ljudskim resursima, unutrašnjoj kontroli i trošenju budžetskih sredstava. Tim pre što su se predstavnici MUP-a u istom periodu pozivali na nalaze iz izveštaja BCBP koji ukazuju na povećanje poverenja građana u policiju”, navodi se u saopštenju BCBP-a.

BCBP navodi da je dobro što je MUP, reagujući na radnu verziju izveštaja, objavio informaciju o broju podnetih krivičnih prijava protiv policijskih službenika tokom 2015. godine od strane Sektora unutrašnje kontrole i ostalih organizacionih jedinica.

BCBP pritom poziva MUP da javno objavi i sledeće podatke za period od 2005. godine do danas: koje organizacione jedinice MUP-a su podnele krivične prijave protiv policijskih službenika; koliki je broj policijskih službenika obuhvaćenih krivičnim prijavama, kojeg su čina ili zvanja i kojim organizacionim jedinicama pripadaju; za koja krivična dela su podnete krivične prijave protiv policijskih službenika; kakvi su ishodi podnetih krivičnih prijava, koliko je odbačeno, koliko je tužilaštvo iskoristilo za postupanje, kako su ti postupci okončani i koje su sankcije izrečene osuđenim policajcima. Poručuje se da će istraživački tim BCBP-a takve podatke uvrstiti u finalnu verziju izveštaja.

Ukazuje se i da se izveštaj o proceni integriteta ne odnosi samo na problem krivičnih prijava protiv policijskih službenika, već i na druga važna pitanja čije odgovore MUP duguje javnosti: Zašto MUP nije reagovao na preporuke Zaštitnika građana u vezi sa propustima u radu policije tokom rušenja objekata u Hercegovačkoj ulici; u kojoj meri MUP sprovodi preporuke Službe interne revizije o trošenju budžetskih sredstva; na šta se građani najčešće žale u pritužbenim postupcima protiv policijskih službenika?

BCBP poručuje i da je dijalog o povećanju transparentnosti i odgovornosti MUP-a prema građanima neophodan jer je to, kako navode, najbolji način da se ojača integritet policije i poveća poverenje građana u ovu instituciju.

Nastavak na N1 televizija...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.