Vlasnici dečjih igraonica rade bez kontrole

Izvor: Studio B, 24.Jan.2014, 11:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlasnici dečjih igraonica rade bez kontrole

Akreditovani kontrolor opreme za dečja igrališta Marko Stojčić tvrdi da se svakodnevno u glavnom gradu povredi oko 50-oro najmlađih, zbog nepravilnosti u postavljanju opreme za igru.

Povodom jučerašnjeg incidenta na Sajmu gde je četvoro dece lakše povređeno kada se prevrnuo tobogan na naduvavanje iz jedine srpske firme koja se bavi kontrolom bezbednosti dečjih igraonica poručuju da nijedna od njih u poslednje >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << četiri godine nije podnela zahtev za ispitivanje bezbednosti, niti je zbog toga kažnjena.

Nijedan vlasnik dečje igraonice u Srbiji nije podneo zahtev za kontrolu bezbednosti od 2008, kad su stupili na snagu novi standardi, niti je ikada neko od njih kažnjen zbog propusta u radu, upozorio je danas akreditovani kontrolor dečje opreme Marko Stojčić i podsetio da javnost kod nas reaguje "tek kad se nešto desi".

Komentarišući jučerašnji incident, u kome je na Beogradskom sajmu četvoro dece lakše povređeno kad se prevrnuo tobogan na naduvavanje, on je rekao za RTS da je osetio "užasan bes" kad je to čuo, jer se takve nezgode ponavljaju iako imamo sve preduslove da ih sprečimo.

Utvrdili smo da je situacija možda i najbolja kod dečjih igraonica za spoljnu upotrebu. U slučaju dečjih igraonica, kojih je po procenama oko 500, ni jedna jedina nikad nije podnela zahtev za kontrolu bezbednosti, iako je jasno definisano koji su standardi i odredbe koje mora da zadovolji i ko treba da izda dozvolu, izjavio je Stojčić.

On je objasnio da standardi za ovu vrstu opreme, koja obuhvata dečja igrališta za spoljnu upotrebu u parkovima, dečje igraonice, zabavne parkove i akva parkove, u Srbiji postoje i usklađeni su evropskim. "Važeći standard u našoj zemlji se oslanja na Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda i predviđa obavezu svakog ko je investitor, odnosno ko upravlja nekim dobrom za javnu upotrebu, da ga redovno kontroliše", izjavio je Stojčić.

On je podsetio da postoji jasna procedura po kojoj organ lokalne vlasti ne sme da izda dozvolu za postavljanje bilo kog od objekata za dečju igru ako za njega ne postoji sertifikat o bezbednosti. Kad je u pitanju tobogan, koji se juče prevrnuo tokom manifestacije humanitarnog karaktera "Avantura na Beogradskom sajmu", Stojčić je rekao da je vlasnik trebalo da se pridržava standarda o bezbednosti iz 2008. koji podrazumeva obaveznu godišnju i dnevnu kontrolu.

 

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NEBEZBEDNO: Dečje igraonice u Srbiji rade bez kontrole!

Izvor: Telegraf.rs, 24.Jan.2014

U slučaju dečjih igraonica, kojih je oko 500, nijedna nikad nije podnela zahtev za kontrolu bezbednosti, iako je jasno definisano koji su standardi i odredbe koje mora da zadovolji i ko treba da izda dozvolu

Nastavak na Telegraf.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.