Izvor: RTS, 10.Jun.2012, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slučaj "Vinča", ko je odgovoran?
Nastavlja se istraga o incidentu u Nuklearnim objektima Srbije. Nadležni tvrde da nema opasnosti za zdravlje ljudi. Međutim, ne navode ko je odgovoran za prekršenu proceduru. U Ministarstvu prosvete i nauke kažu da će slučaj istražiti do kraja, a ne isključuju ni međunarodnu arbitražu.
U Nuklearnim objektima nastavlja se istraga o događaju 19. aprila, kada je grupa radnika tvrdila da je ozračena tokom rada na reaktoru. Posle izveštaja Nezavisne komisije nadležni >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << tvrde da nema opasnosti za zdravlje ljudi ne navodeći ko je odgovoran za prekršenu proceduru.
U Ministarstvu prosvete i nauke kažu da će slučaj istražiti do kraja i ne isključuju ni međunarodnu arbitražu. Inače, nuklearnim objektima krajem maja istekle su i licence za rad, a za sada nove neće dobiti za sve delatnosti.
Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu bezbednost, početkom sedmice, prihvatila je navode nezavisne komisije o incidentu tokom rada na reaktoru u Nuklearnim objektima.
Ivana Avramović iz Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu bezbednost Srbije rekla je da je komisija zaključila da je bilo ozračivanja preko dozvoljenog limita koji je bio postavljen za izvođenje te operacije.
Međutim, kako je rekla, to ozračivanje nije prekomerno, nije proizvelo štetne efekte na zdravlje operatera koji su obavljali tu aktivnost.
U nadležnom Ministarstvu kažu da u Nuklearnim objektima i dalje osporavaju navode Komisije. To preduzeće im je u sredu dostavilo odgovor na izveštaj komisije navodeći da su radili po važećim procedurama iz 2006. godine.
Radivoje Mitrović iz Ministarstva prosvete i nauke kaže da nije razjašnjeno da li je bilo kršenja procedure.
"Komisija smatra da je kršenja procedure bilo, Nuklearni objekti smatraju da nije. Mi smo sada na sedmom potezu od 20 i kusur koliko će ih biti. Na tome ćemo intezivno raditi, uključujući ako treba i agažovanje međunarodne arbitraže", naveo je Mitrović.
Agencije će uskoro Nuklearnim objektima izdati samo licencu za hangar tri gde se skladišti radioaktivni otpad.
Da bi dobili licencu za rad na spornom reaktoru, moraće da ispune dodatne uslove. Agencija je pre neki dan izdala Rešenje kojim obavezuje to preduzeće da sprovodi mere nuklearne bezbednosti.
Direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu bezbednost Srbije Mirjana Radenković kaže da u okviru tog rešenja oni moraju da brinu da ne dođe do bilo kakvih incidenata iako ne obavljaju ni jednu nuklearnu aktivnost.
U Nuklearnim objektima tvrde da i sada ispunjavaju skoro sve tražene uslove.
"Što se tiče reaktora u ovom trenutku je potrebna samo analiza uticaja na životnu sredinu, monitorig je savršen, a imamo i dobre uređaje", kaže vršilac dužnosti direktora Nuklearni objekti Srbije Jagoš Raičević.
Prema njegovim rečima, imaju problem da izvade građevinsku dozvolu.
Nezavisna komisija, predlaže čak i prekid rada preduzeća Nuklearni objekti. Bilo kako bilo, događaj od 19. aprila treba razjasniti što pre. Rad na reaktoru mora biti u skladu sa svetskim standardima, jer je taj projekat pod nadzoram Međunarodne Agencije za atomsku energiju.
Pogledaj vesti o: Incident







