Izvor: Kurir, 11.Sep.2011, 11:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RADIĆ: DUBOKE POSLEDICE U SEKTORU BEZBEDNOSTI
BEOGRAD - Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da su teroristički napadi 11. septembra 2001. godine u SAD bili incident bez presedana, ali da su uticali na američko društvo, posebno na oblast bezbednosti.
"Pokazalo se da je to bio jedan incident koji će ostati ubeležen kao nešto što se jednom dogodilo i pitanje je da li će se ikad više dogoditi >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << nešto što će biti moguće uporediti po načinu izvođenja, simbolici, žrtvama", rekao je Radić povodom 10. godišnjice terorističkih napada u kojima je poginulo gotovo tri hiljade ljudi.
On ukazuje da ti napadi nemaju presedana zato što niko nikada nije pokušao da izvede takvu masovnu akciju i da "udari šamar" vodećoj svetskoj sili.
"Ono što je usledilo pokazalo je da oni koji su počinili taj zločin nisu imali snage da nastave sa takvim istim žestokim pristupom. Pokazalo se i da zapadno društvo nije pronašlo odgovarajući bezbednosni odgovor", kaže Radić.
On ocenjuje da je potpuno jasno da je "u priličnoj meri čitav taj ogroman resurs zapadnih država uključen u rat protiv terora korišćen nerazumno, bez jasne političke ideje šta Zapad treba na kraju da postigne sa tolikim ljudima i materijalom".
Komentarišući bezbednosnu situaciju u posleđih 10 godina, Radić ukazuje da je činjenica da "upravo Amerika nije imala problema sa terorizmom posle 11. septembra" i da se pokazalo da je "bilo moguće da se Amerika zaštiti" mada će se na duže staze postaviti pitanje po koju cenu, s obzirom da su hiljade Amerikanaca poginule na stranim ratištima. "Sve je to na kraju uticalo na američko društvo, stvaranje ministarstva za otadžbinsku bezbednost, izuzetno duboka privatizacija bezbednosnog sektora sa čime će se morati u budućnosti nositi kao sa ozbiljnim problemom", kaže on.
Radić ukazuje i da je, uz obrazloženje da je borba protiv terora iznad svih drugih potreba, dozvoljeno da jedan vrlo važan deo kontrole bezbednosnog sektora SAD pređe sa države u privatni sektor. "To će dugoročno stvoriti atmosferu u kojoj Amerikanci neće biti bezbedniji, a plaćaće mnogo više za cenu svoje bezbednosti. To će kada se krug zatvori dovesti do novih bezbednosnih problema", dodaje taj analitičar. Kad je reč o bezbednonim rizicima po Srbiju, Radić kaže da je Srbija "srećom na margini globalne bezbednosti". Velika igra, kako objašnjava Radić, bila je između visoko razvijenih i određenih ekstremističkih grupa i njihovih finansijera, a Srbija je bila potpuno po strani u svojim ekonomskim problemima, s organizovanim kriminalom koji je danas glavni bezbednosni problem i Kosovom kao glavnim izvorom problema na svojoj teritoriji.
Terorizam na Kosovu, po Radićevim rečima, nema dodirne tačke sa međunarodnim terorizmom. "Ima ljudi koji to pokušavaju da izjednače zato što im to zvuči politički korektno. Albanski nacionalizam čak i kad ima islamski predznak je nešto autentično, balkansko što je naš problem i ni u kom slučaju nije vezano za 11. septembar", rekao je Radić. Danas se navršava 10 godina od samoubilačkih terorističkih napada otetim avionima na Svetski trgovinski centar u Njujorku i zgradu Pentagona u Vašingtonu kada su poginule 2.752 osobe. Zgrada Pentagona je znatno oštećena, a dva tornja visine 410 metara u njujorškoj poslovnoj četvrti Menhetn su potpuno srušena. Optuživši Osamu Bin Ladena, vođu islamskih ekstremista koji se krio u Avganistanu, za organizovanje napada, SAD su 7. oktobra počele bombardovanje Avganistana.











