Napad na posmatrače u Siriji

Izvor: RTS, 10.Jan.2012, 17:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Napad na posmatrače u Siriji

Demonstranti napali posmatrače Arapske lige u sirijskom gradu Latakiji. Lakše povređeno 11 posmatrača. Napade izvele pristalice opozicije i aktuelnog režima. Asad najavljuje žestoke mere protiv "terorista". Pale su i nove civilne žrtve.

Jedanaest članova posmatračke misije Arapske lige povređeno u napadu demonstranata u lučkom sirijskom gradu Latakiji, ali taj incident nije omeo rad misije, saopštila je ta >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << organizacija.

Sirijski predsednik Bašar el Asad pozdravio je ideju "proširenja vlasti na sve političke snage" i najavio raspisivanje referenduma o novom ustavu u martu, kao i izbore u maju.

U govoru na Univerzitetu u Damasku, koji je direktno prenosila državna televizija, Asad je izjavio da "nije dato naređenje bezbednosnim snagama da otvori vatru na civile" i da je prioritet njegove vlade vraćanje reda u zemlji što je jedino moguće postići uz "suzbijanje terorista gvozdenom pesnicom".

Sirijski predsednik je kritikovao Arapsku ligu optuživši je da ne uspeva da zaštiti arapske interese i ponovio tvrdnje da "uvezena" zavera stoji iza nemira.

Šef Arapske lige Nabil el Arabi osudio je napade i rekao da je vlada Sirije odgovorna za bezbednost misije.

Kako je navedeno u Arabijevom saopštenju, "neki članovi misije bili su žrtve nasilnih napada koje su izvele pristalice režima u Latakiji i Deir Ezoru, kao i pojedinci za koje se veruje da su članovi opozicije, u drugim područjima", preneo je AFP.

"Jedanaest posmatrača Arapske lige povređeno je kad su demonstranti napali vozila kojima su došli u Latakiju", rekao je zvaničnik Lige, Adnan el Kodeir, koji je naveo da nijedna strana nije ispalila metak, preneo je Rojters.

El Kodeir je dodao da je reč o lakšim povredama i da nijedan od ranjenih posmatrača nije primljen u bolnicu, tako da napad neće uticati na rad misije.

U jednom od gradova koje su posmatrači danas obišli, Deir Ezoru, sirijske bezbednosne snage ubile su 10 civila, a još 40 ranile, "u napadu tokom mirnog protesta", saopštila je sirijska Opservatorija za ljudska prava, koja opisuje događaj kao pravi masakr.

U saopštenju koje je prenela agencija AFP, navodi se i da su većina ubijenih bili mladići, koji su mirno protestovali "na civilizovan način". Opservatorija za ljudska prava je navela i da su bezbednosne snage ubile još jednog civila u centru protesta, gradu Homsu.

Optužbe na račun sirijskih vlast stigle su i iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji smatraju da aktuelni režim ne pruža podršku radu posmatrača.

"Posao posmatrača postaje sve teži iz dana u dan. Ne vidimo posvećenost sirijske strane da im omoguće da rade svoj posao", rekao je ministar spoljnih poslova, šeik Abdulah bin Zajed el Nahajan.

"Tužno je što je došlo do napada na posmatrače, i to izvesno, ne sa opozicione strane. Ovo nije dobar znak", upozorio je šeik u izjavi novinarima u Abu Dabiju.

Posmatračka misija Arapske lige, koja je u Siriji od 26. decembra, pokušava da proceni da li predsednik Bašar el Asad sprovodi mirovni sporazum kojim bi se okončalo višemesečno krvoproliće u toj zemlji.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.