Izvor: B92, 23.Maj.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Žrtve trgovine ljudima i iz Srbije
Niš -- Žrtve trgovine ljudima u poslednje vreme sve češće su iz Srbije, ocenjeno je na skupu o trgovini ljudima u Nišu.
Skup je organizovala Internacionalna asocijacija policije - sekcije Grčke i Srbije. Šef Odseka za suzbijanje ilegalnih migracija i trgovine ljudima MUP-a Srbije Nenad Lapčević rekao je da su do 2002. godine većinu žrtava u trgovini činili strani državljani. Od tada većina žrtava su domaći državljani, koji najčešće završavaju u Italiji i Španiji.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Lapčević je rekao da su od 2002. godine registrovane 63 žrtve trgovine ljudima iz Srbije. Dodao je da ih je 2004. bilo 16, 2005 - 23, a prošle godine 24 iz Srbije.
"Broj žrtava veći je iz onih područja koja zaostaju u ekonomskom razvoju. Kada se analizira broj žrtava, treba imati u vidu da je policija preuzela kontrolu granica i osposobljena je da prepozna ovaj vid kriminalnih aktivnosti - da li neko lice zaista ide na rad u neku zemlju, da li je samo u tranzitu ili će ostati u Srbiji", kazao je on.
Na skupu je rečeno i da su u proteklim godinama kao zemlje porekla žrtava najčešće pominjane Rumunija, Moldavija i Ukrajina.
Prema podacima grčkih policajaca, od 2003. godine u toj zemlji bila su samo dva slučaja u kojima su žrtve trgovine bile iz Srbije. Predstavnici niške policije rekli su da je ove godine podneta jedna krivična prijava zbog trgovine ljudima, a prošle tri.
Skup je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva inostranih poslova Grčke i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.





