Za odbranu Nastića 20.000 dolara

Izvor: Politika, 19.Jan.2011, 23:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za odbranu Nastića 20.000 dolara

Vlada Republike Srbije će na današnjoj sednici usvojiti odluku o nadoknadi troškova nastalih zastupanjem porodice Nastić u sudskim postupcima pred nadležnim sudovima u Americi, a u vezi sa oduzimanjem starateljstva nad njihovom maloletnom decom. Kako „Politika” saznaje, reč je o iznosu od 20.000 dolara koji će biti uplaćen na račun ovlašćenog pravnog zastupnika porodice Nastić.

Kancelarija američkog državnog tužioca je, podsetimo, posle uvida u fotografije, zbog kojih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << su Vuk i Verica Nastić optuženi za seksualno zlostavljanje svoje dece, petogodišnje Nastasije i osmogodišnjeg Damjana, uputila pismo Ministarstvu za socijalna pitanja i navela da su Nastići nevini. Državni tužilac pokrenuo je istragu kako bi se utvrdilo da li je u odnosu na Nastiće prekršen zakon, a američke vlasti su dopustile ocu da posle nekoliko meseci konačno vidi svoju decu.

Kancelarija američkog državnog tužioca u Sakramentu pregledala je fotografije i uputila pismo Ministarstvu SAD za socijalna pitanja. Tužilac je u pismu naveo da je očigledno da je problematične fotografije snimio sin, odnosno Damjan Nastić, a ne roditelji, kako je to navedeno u optužnici Agencije za zaštitu dece. Pismo je kasnije prosleđeno i Ministarstvu pravde.

– I kancelarija okružnog tužioca u San Hoakinu i ova kancelarija odustale su od tužbe protiv roditelja, jer su zaključile da je fotografije snimilo dete. O tome je obaveštena i agencija – napisao je američki državni tužilac Bendžamin Vagner.

Sledeće ročište zakazano je za 26. januar i tada će sudija odlučiti da li su roditelji krivi po trećoj tački optužnice za nedovoljan nadzor nad decom. Prvi dan suđenja zakazan je za 14. februar, a 25. februara će se konačno znati da li će deca biti vraćena roditeljima ili će Nastići biti optuženi za seksualno zlostavljanje dece.

Podsetimo, američka Agencija za zaštitu dece pre sedam meseci odvela je Damjana i Nastasiju od roditelja Vuka i Verice Nastić, srpske porodice koja živi u Staktonu u Kaliforniji, pod optužbama da roditelji seksualno i emotivno zlostavljaju decu. Navodni dokaz za to bile su fotografije koje su pronađene u Vukovom službenom kompjuteru koji je bio na popravci, na kojima su Damjan i Nastasija snimljeni goli u kupatilu. Nastići tvrde da su deca pod konstantnim pritiskom i da se njihovim izjavama manipuliše, mada dosad nije prezentovan nijedan dokaz koji bi ih optužio.

Od tada deca žive u hraniteljskoj porodici iz Meksika.

M. Derikonjić

objavljeno: 20.01.2011.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.