Izvor: Blic, 05.Jul.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
'Vlast dobijala pare od švercera'
'Vlast dobijala pare od švercera'
(Od specijalnog izveštača)
Tužilaštvo iz Napulja je obelodanilo deo istražnog materijala kucanog na preko 350 strana, na osnovu kojeg je podnet zahtev za pokretanje krivičnog postupka protiv osoba osumnjičenih za međunarodni šverc cigareta, među kojima se nalazi i ime aktuelnog premijera Crne Gore Mila Đukanovića. U tekstu koji je dostavljen italijanskoj nacionalnoj novinskoj agenciji ANSA navodi se da je premijer >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Đukanović zajedno sa Paolom Savinom, koji je okarakterisan kao ključni čovek u vrhu međunarodne organizacije za šverc cigareta, Dušankom Jeknić, komercijalnim predstavnikom Crne Gore u Italiji, i Veselinom Barovićem 'promovisao, osnovao i upravljao udruženjem za kriminalno delovanje, sa ciljem švercovanja cigareta iz Crne Gore i drugih zemalja gde postoje slobodne trgovinske zone u Italiju'.
U saopštenju se dalje kaže da 'oslanjajući se na stabilne, razgranate i artikulisane operativne strukture, sa bogatom novčanom zaleđinom, jasnom podelom zadataka, sa širokom mrežom aktivnosti na nacionalnoj teritoriji, zatim sa ličnim kontaktima u inostranstvu, posebno u Crnoj Gori i na teritoriji Švajcarske, u kriminalnim delatnostima su učestvovali i ostali osumnjičeni sa različitim ulogama i zaduženjima'. Reč je o petorci protiv koje su izvršene preventivne mere. U istražnom zatvoru su se našli Antonio Nuvoleta (58), Đenaro Virdjilio (35), Đankarlo Donzeli (42) i Mikele Armento (55), dok je za Demetrija Governalea (38) određen kućni pritvor.
Tužilaštvo je posebno izdvojilo zaduženja koje su imali prvoosumnjičeni unutar organizacije. Savino je bio zadužen za održavanje odnosa sa predstavncima Vlade Crne Gore, zahvaljujući kojima je uspeo da zadrži monopolističku poziciju u skladištima cigareta u slobodnim crnogorskim lukama.
'Ta pozicija je zadržavana uz plaćanje pozamašnih novčanih suma predstavnicima vlasti u Crnoj Gori, među kojima i Đukanoviću, što direktno, što preko Vujoševića i Barovića', navodi Tužilaštvo.
Savino je takođe bio zadužen i da sakupi novac od napuljskih lokalnih šefova mafije koja deluje u pokrajini Kampanja čiji je glavni grad Napulj i koji su bili zainteresovani za kupovinu švercovanog duvana. Ukupan iznos nije uključivao samo cenu cigareta, već i procenat koji je bio namenjen vlastima u Podgorici, kao i cenu skladištenja duvana u slobodnim lukama Crne Gore.
Na 364 strane optužnice, između ostalog, nalaze se i brojni zapisnici telefonskih razgovora čija sadržina predstavlja dokazne elemente protiv Đukanovića.
'Iz materijala proizilazi da je Milo Đukanović podstrekivao kriminalno delovanje organizacije čiji je predstavnik Savino. Njegova intervencija je bila neophodna za dobijanje potrebnih dozvola i licenci za obavljanje uvoza, prenosa i skladištenja cigareta u Crnoj Gori', piše sudija za preliminarnu istragu Ana di Mauro.
Ona je objasnila i zašto i pored elemenata za izdavanje naloga za hapšenje nije potisala zahtev podnet od javnog tužioca:
'Dokazni elementi koji su proizašli iz istrage i koji se odnose na poziciju Mila Đukanovića se ne vrednuju kako bi se ustanovila težina dokaznih elemenata i samim tim opravdanost predostrožne mere pritvora, budući da zahtev javnog tužioca ionako ne može da bude usvojen jer Milo Đukanović, tada predsednik jedne strane države, koja čini sastavni deo međunarodno priznate države Savezne Republike Jugoslavije, uživa imunitet kada je reč o pomenutoj meri.' Ž. Pantelić
Opozicija: Đukanović da se pojavi u Napulju
Opozicione partije Crne Gore su ocenile da vlast nastoji da marginalizuje navode italijanskih medija o optužnici protiv premijera Mila Đukanovića, pišu podgoričke 'Vijesti'.
SNP je saopštio da će Đukanović 'pre ili kasnije morati da odgovara ne samo za optužbe napuljskog tužilaštva, već i za mnoge druge'.
'Đukanovića i dalje čeka otvaranje optužnice tužioca Šelzija u Bariju, a njegovo ime nepovoljno se pominje i u tužbi Evropske unije, podignutoj u Istočnom distriktu Njujorka, protiv firme ‘Tobako Rejnolds’, zbog šverca cigareta', piše u saopštenju SNP.
LS je ocenio da je 'simptomatično kako je malo interesovanja kod vladinih i provladinih medija i institucija izazvao zahtev napuljskog tužilaštva', a SNS je pozvao Đukanovića da se hrabro pojavi pred tužilaštvom u Napulju i skine sa sebe i države koju predstavlja hipoteku mafijaške odstupnice.
NS je ocenila da zahtev italijanskih pravosudnih organa za hapšenje Đukanovića 'otkriva razloge zbog kojih su Crna Gora i njeni građani siromašni, a aktuelni funkcioneri iz vlasti prebogati'.










