Ukradene automobile rasprodaju po otpadima

Izvor: Blic, 05.Sep.2010, 01:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukradene automobile rasprodaju po otpadima

Beograd - krađu automobila lopovima je potrebno svega nekoliko minuta. Po pravilu vozila sklanjaju u ilegalne garaže gde ih rasklapaju na delove, a zatim prodaju. U beogradskoj policiji kažu da kradljivci samo na delovima za „jugo“ zarade između 500 i 1.000 evra.

- Vozila se po pravilu prevoze u garaže u privatnim kućama. Najviše ih ima u Borči, Jakovu, Surčinu i Starom Sajmištu. Bilo je i slučajeva da improvizovane garaže pronađemo na vikendicama na obodu grada, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << čiji su vlasnici u inostranstvu, ili su ih iznajmili. Lopovi prvo uklanjaju blokove motora ili delove na osnovu kojih se može identifikovati vlasnik automobila. Zatim počinju rasklapanje – kaže za „Blic" Borislav Kovačević, šef odseka za suzbijanje motornih delikata beogradske policije.

On kaže da se automobili rasturaju u roku od nekoliko sati, a koliko su lopovi „predani" u svom poslu svedoči primer jednog kradljivca iz Surčina.

- Ukrao je „jugo" u Zemunu jedne večeri oko 21 sat. Pronašli smo automobil u njegovoj kući u Surčinu sutradan u 8.30 sati. Tačnije pronašli smo samo školjku, jer je bukvalno svaki šraf uklonio. Čak je rasklopio i snop menjača – priča Kovačević.

U Beogradu se svakog dana ukradu četiri automobila, od kojih je dobar deo pronađen i vraćen vlasnicima. Hapšenje nekoliko organizovanih grupa, pad cene automobila usled ekonomske krize, ali i izmene krivičnog zakona dovele su do toga da se u sve češće kradu stariji modeli vozila, za razliku od prethodnih godina kada su na meti lopova najčešće bili luksuzniji četvorotočkaši.

- Proteklih nedelja ukradeno je nekoliko „golfova 1", zatim „opel askona" i vozila iz zastavinog programa. Lopovi se sve ređe odlučuju da vraćaju automobile vlasnicima, zbog velikog rizika – kaže Borislav Kovačević.

Kradljivci ukradene delove čuvaju u skrivenim magacinima. Prodaju ih na auto pijacama, a po potrebi snabdevaju vlasnike auto otpada.

- Recimo, kupac traži delove za „pasat" 2000. godište. Vlasnik auto otpada kaže da nema trenutno, ali da može da ih nabavi. Uzima kontakt telefon mušterije, a zatim kontaktira kradjivce koji mu donose deo. Vlasnik auto otpada pozove kupca i donosi mu deo na određenu adresu – objašnjava Kovačević.

On navodi da je bilo i slučajeva gde vlasnici nisu bili tako oprezni. Tako je policija u jednom otpadu na Ibarskoj magistrali, pronašla delove čak 12 ukradenih automobila, iako je na prvi pogled delovalo da je sve u redu.

- Boravili smo tamo sedam dana i bukvalno smo pregledali svaki deo. Vlasnik je osuđen, a otpad je zatvoren – kaže naš sagovornik.

I vlasnici legalnih automehaničarskih radnji nabavljaju delove od lopova. Policija je prošle godine uhapsila grupu koja je plasirala delove „renoovog" programa kao nove.

- Čak su imali i mašinu za pakovanje i lažne nalepnice, tako da običan kupac nije mogao da primeti – kaže Kovačević.

Tihi lopovi

Noviji automobili retko se rasklapaju u delove, već se odvoze u Crnu Goru ili Kosovo. Vozila se kriju u iznajmljenim garažama i u njima se ne prekucavaju brojevi šasije i motora.

- Ukradena vozila dovoze se noću i kradljivci se trude na ne prave buku. Lopovi najčešće promene tablice, ili uklanjaju tragove obijanja na bravama. Kad procene da je povoljan trenutak vozilo se odvozi – objašnjava Borislav Kovačević.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.