
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Maj.2008, 18:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Udruženja Srba razočarana presudama Ademiju i Norcu
BEOGRAD - Udruženja Srba iz Hrvatske, sa boravištem u Srbiji, izrazila su razočarenje zbog presude hrvatskog suda, kojom je prvooptuženi Rahim Ademi oslobođen, a drugooptuženi Mirko Norac osuđen na sedam godina zatvora za ratne zločine protiv Srba u Medačkom džepu.
Predsednik Saveza izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske u Srbiji Milojko Budimir rekao je Srni da je ova presuda blaga i da je pokazala da hrvatsko pravosuđe nije spremno da procesuira najteže slučajeve >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zločina, koje je preuzelo od Haškog tribunala.
Budimir je rekao da optužnica protiv Ademija i Norca ne odgovara realnosti, jer se u njoj govori o 23 ubijena, dok je ubijeno najmanje 80 srpskih civila.
"To je bio najmonsturozniji i najokrutniji zločin, što potvrđuje i izjava samih međunarodnih posmatrača, među kojima je francuski general Žan Kot, koji je rekao da je to bila „spržena zemlja na kojoj ništa nije ostalo, čak ni mačka", dodao je Budimir.
Napominjući da je hrvatski sud objasnio da Ademi nije imao komandnu odgovornost, Budimir je zapitao zašto onda sud nije utvrdio ko je imao, i naveo da u presudi stoji da je tu odgovornost imao Davor Domazet Loša, koji nije ni optužen.
"Pitamo se da li će se onda njemu suditi. U optužnici je krivo postavljena komandna odgovornost"; dodao je Budimir.
Predsednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije Čedo Marić rekao je Srni da su porodice srpskih žrtava iz Hrvatske razočarane presudom, koja predstavlja dokaz da pravda nije jednako dostižna.
"To je krajnje nekorektno prema žrtvama i svemu što je učinjeno u Hrvatskoj. U zločinu koji je počinjen 1993. godine na području Medačkog džepa ne samo što su pobijeni civili, nego su počišćena i spaljena sela. Ako to nije dokaz, ja više ne znam šta jeste dokaz", rekao je Marić.
Hrvatski general Mirko Norac osuđen je danas pred Županijskim sudom u Zagrebu nepravosnažnom presudom na sedam godina zatvora za zločine nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima u akciji "Medački džep" 1993. godine, dok je general Rahim Ademi oslobođen po svim tačkama optužnice.
Suđenje za ratne zločine počinjene u akciji u Medačkom džepu 1993. godine trajalo je godinu dana, a saslušano je više od stotinu svedoka.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...