Izvor: B92, 22.Jun.2013, 11:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tužilaštvo o Hamoviću i Lazareviću
Beograd -- Tužilaštvo ispituje navode Ministarstva energetike o zloupotrebama za koje se sumnjiče biznismeni Vuk Hamović i Vojin Lazarević, saznaje B92.
Tužilaštvo za organizovani kriminal ispituje navode iz izveštaja Antikorupcijskog tima Ministarstva energetike o zloupotrebama u tom sektoru za koje se sumnjiče biznismeni Vuk Hamović i Vojin Lazarević kao i pojedini aktuelni i bivši funkcioneri EPS-a.
To je za B92 potvrđeno u Tužilaštvu posle izjave ministarke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Zorane Mihajlović da je tražila pokretanje postupka zbog štete od više stotina miliona dolara koju je pretrpela Srbija.
Tužilaštvo za organizovani kriminal proverava detalje iz izvešaja koji je 30. aprila stigao iz ministarstva Zorane Mihajlović.
Ministarka je medijima objasnila da je praktično tužilaštvu prosledila odavno napisanu krivičnu prijavu koja nikada nije prosleđena tužilastvu, iako je potkrepljenja brojnim dokazima o zloupotrebama u trgovini strujom.
"Podignuta je krivična prijava protiv eksdirektora EPS Ljubomira Gerića, njegovog zamenika Vladimira Đorđevića, koji je sada ponovo u EPS-u, te kompanije EFT Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića i njih lično", rekla je Mihajlovićeva za vikend izdanje "Naših novina".
Prema njenim rečima, taj slučaj je "stajao u fioci", a dva policajca angažovana na njemu su sklonjena - jedan je sklonjen u penziju, a drugi premešten na niže radno mesto.
"Nedopustivo je da se nije pokrenula pripremljena krivična prijava sa stotinama miliona dolara moguće štete za državu. Zatražila sam zvanično 30. aprila da tužilastvo podnese krivičnu prijavu. Očekujem da će ubrzo početi da se radi po njoj, jer je kompletno pripremljena", navela je ministarka.
Mihajlovićeva je naglasila da nema zaštićenih i da postupak mora da krene.
"Neki Vojin ili Vuk danas sigurno rade po zakonu, pitanje je šta su radili kad su počinjali. To vam je ono - 'ne pitajte me za prvi million'. E pa mi hoćemo da vidimo gde je taj prvi million i kako se do njega došlo. Sramota je šta je urađeno u energetskom sektoru zahvaljujući nekim njihovim političkim spregama", istakla je ministarka energetike.
Premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je na pravosudnim organima da odluče vezano za krivične prijave protiv Lazarevića i Hamovića, a da će MUP po tom pitanju preduzeti sve kako bude naloženo.
"To u ovom trenutku nije na nama, da o tome govorimo, već na pravosudnim organima", rekao je Dačić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Podsetimo, Vuk Hamović i Vojin Lazarević spadaju u najveće trgovce strujom čiji se biznis proteže na ceo Balkan ali i druge evropske zemlje. Obojica su se našla na listi deset najuspešnjijh biznismena u Srbiji, po obimu prometa koji su ostvarili u 2011. godini.
Istovremeno, ime vlasnika kompanije EFT, Vuka Hamovića često se, prema pisanju medija, prethodnih godina nalazilo i na dokumentima o sumnjivim transakcijama u energetici, koji su dostavljani tužilaštvima u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Velikoj Britaniji, pa i Americi.
Poslovanjem Hamovićeve kompanije bavio se i anketni odbor srpskog parlamenta 2004. godine, ali ni u jednom od pomenutih slučajeva nisu pokrenuti krivični postupci. Mediji su Hamovića i Lazarevića često imenovali kao finansijere DS-a i DSS-a.
Dvojica biznismena pominju se i u aferi sa privatizacijom Nacionalne štedionice, budući da su bili kupci njenog većinskog dela.
Prijave protiv Lazarevića i Hamovića
Izvor: Mondo, 22.Jun.2013
Ministarka energetike Zorana Mihajlović saopštila je da su podnete krivične prijave protiv Vojina Lazarevića i Vuka Hamovića zbog sumnje da je zloupotrebama u energetskom sektoru oštećena država Srbija..."Podignuta je krivična prijava protiv eksdirektora EPS Ljubomira Gerića, njegovog zamenika...
Prijave za Lazarevića i Hamovića
Izvor: RTV Pink, 22.Jun.2013
. . . Zbog zloupotreba u energetskom sektoru podnete prijave protiv Vojina Lazarevića i Vuka Hamovića, kaže ministarka energetike Zorana Mihajlović.













