Izvor: Glas javnosti, 31.Avg.2008, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tuča uoči Ramazana
PRIJEPOLJE - U džamijama u Lukama i Ratajskoj, u blizini Prijepolja, u petak popodne i uveče izbili su novi sukobi džematlija (vernika) koji podržavaju reisa Adema Zilkića, odnosno glavnog muftiju Muamera Zukorlića. Posle svađe i tuče vernika u džamijama, u Ratajskoj je intervenisala i policija, a ima i povređenih. Prijepoljska policija nije se juče do popodnevnih sati oglasila povodom ovih događaja, a ne zna se da li je i koliko učesnika tuče privedeno.
Do sukoba vernika >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << u džamiji u naselju Ratajska, par kilometara od Prijepolja, došlo je prekjuče nešto posle 13 sati za vreme džuma namaza, redovne molitve koja se održava petkom, a na kojoj je ovog puta bilo više vernika jer molitva pada u petak pred početak ramazanskog posta.
Svađali se zbog molitve
- Imam džamije u Ratajskoj je efendija Rifat Plojović koji je je 35 godina bio imam Ibrahimpašine džamije u Prijepolju, a od pre dve godine na službi je u Ratajskoj. Kada je efendija Rifat u petak došao na džumu, u džamiji je zatekao Almira Talovića, Zukorlićevog smenjenog imama iz Zaluga, pa je od njega zatražio da se skloni, kako bi mogao da održi molitvu. Došlo je do svađe i rasprave imama i prisutnih vernika, ali je na kraju, efendija Rifat Plojović ipak održao govor sa mimbere. Kada je silazio izbila je nova svađa i rasprava u džamiji, a zatim i tuča u kojoj je imam Rifat Plojović zadobio povrede glave, pa je morao da zatraži pomoć u prijepoljskoj bolnici - izjavio nam je juče efendija Nadir Dacić, glavni imam u Prijepolju, koji podržava reisa Adema Zilkića i Islamsku zajednicu Srbije.
Sem ovog, Dacić tvrdi da je incident u džamiji u Ratajskoj izazvao Nedžad Kahrović koji je i ranije izazivao incidente u džamijama u Prijepolju i okolini.
SUKOB DVE STRUJE
Za poslednjih mesec i po dana ovo je, inače, drugi oštar sukoba dve struje u islamskoj zajednici u Prijepolju. Početkom jula u tuči dve grupe vernike koja se dogodila ispred prostorija Medžlisa Islamske zajednice u Prijepolju, četiri lica u povređena, lake telesne povrede zadobio je i jedan policajac, a protiv učesnika tuče, uz jednu krivičnu, policija je podnela i 17 prekršajnih prijava.
Pristalice muftije Muamera Zukorlića imaju, međutim, sasvim drugo viđenje događaja u Ratajskoj:
- Džematlijski odbor u Ratajskoj doneo je odluku da smeni imama te džamije Rifata Plojovića i on je zamoljen da više ne dolazi jer je tu džamiju podigao Mešihat IZ u Srbiji. U petak, Rifat je na džumu namaz stigao sa obezbeđenjem i počeo je da predvodi namaz. Posle namaza, počeo je da vređa prisutne vernike, psujući im i oca i majku, čak je i stolicom nasrnuo na predsednika džematskog odbora, pa su ga džematlije, bez udaraca i bez sukoba izgurali iz džamije - kaže efendija Samir Tandir.
Smenili imama
U odboru Medžlisa IZ Prijepolje, koji podržava Rijaset Islamske zajednice Srbije i reisa Adema Zilkića, tvrde dalje da su u džamiji u Lukama u petak kasno popodne džematlije smenili imama te džamije efendiju Samira Tandira.
- Poznato je da Tandira u Lukama podržavaju samo trojica džematlija od ukupno 30 vernika koji redovno klanjaju. Poznato je i da je Tandir dozlogrdio ljudima u tom naselju, da je napravio razdor, posvađao ljude, pa su džematlije odlučili da ga uklone i dovedu novog imama. To su u petak i uradili i tada je za imama postavljen Lukman Kurtanović, koji je poslednjih godina radio kao predavač na Medresi u Beogradu. Koliko znam u Lukama je sve prošlo mirno, jer je tamo kompletan džemat protiv Tandira - kaže efendija Dacić.
Efendija Samir Tandir sa svoje strane, međutim, tvrdi da je on i dalje jedini legitimni i pravi imam u Lukama i da je u stalnom radnom odnosu od 2006.
Promenili bravu
- U petak uveče, kada sam stigao na akšam namaz, pred džamijom je bilo dvadesetak ljudi, uglavnom funkcionera i članova SDA. I u džamiji je bilo tridesetak ljudi, uglavnom članova SDA predvođeni Ibrom i Sabahudinom Fazlićem. Pokušali su da uguraju svog imama sa Peštera, a kad nisu uspeli, Sabahudin Fazlić, njegovi amidže i sinovi amidža fizički su napali i mene i mog brata Admira. Zadobio sam više povreda, danas idem u bolnicu na snimanje glave, boli me i ruka, a moj brat je zadobio više povreda po telu, posekotine po glavi. Policija je sve to mirno gledala, mogli su unutra i da nas ubiju, oni ne bi reagovali. Sve je završeno tako što smo moj brat i ja otišli u bolnicu, naši džematlije su izbačene iz džamije, a oni su promenili bravu na džamiji, i ostavili kriminalce koji su bili sa njima da je čuvaju - ispričao nam je juče efendija Tandir dodajući da i on i njegove džematlije priznaju kao verski autoritet jedino muftiju Zukorlića i da je Rijaset IZ Srbije za njih nepostojeća tvorevina.









