Izvor: Blic, 15.Jun.2012, 07:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tuberkoloza u niškom zatvoru
Petorica osuđenika KP zavoda u Nišu kod kojih je otkrivena tuberkuloza najverovatnije su sa sobom doneli infekciju iz spoljne sredine prilikom dolaska u zatvor, kaže za “Blic” prof dr Lidija Ristić koordinatorka projekta za kontrolu tuberkuloze Ministarstva zdravlja.
Ona navodi da se isključuje mogućnost da su uslovi boravka u zatvoru uzrokovali ovo oboljenje jer su pre svega sva petorica nedovoljno dugo unutar zidina niške kaznione da bi tako nešto bilo moguće. Prvi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << oboleli osuđenik otkriven je pre nekoliko dana nakon što se lekarima požalio na uporan kašalj, a nakon toga je na pregled upućeno još 110 osuđenika iz paviljona C. Bolest je dijagnostifikovana kod još četvorice osuđenika od kojih su dvojica delila ćeliju sa prvim obolelim.
- Nakon što se prvi osuđenik javio lekarima poslati su uzorci ispljuvka na analizu, pa je potvrđeno da boluje od tuberkuloze. On se od novembra nalazi u zatvoru i prilikom dolaska nije utvrđeno da se bolest ispoljila, ali je verovatno bio inficiran.
Tuberkuloza je podmukla bolest i njeno manifestovanje se vezuje za pad imuniteta, pa od infekcije do ispoljavanja bolesti može da prođu i godine. Ostali oboleli su kraće u niškom zatvoru i došli su na odsluženje posle njega, navodi prof. dr Ristić. Iako su dvojica obolelih iz iste sobe u kojoj je prvi dijagnostifikovani osuđenik, ona objašnjava da nema dokaza da su se zarazili od njega.
- Tuberkuloza nije grip, potrebne su nedelje i meseci da neko oboli. Sva petorica osuđenika spadaju u osobe sa visokorizičnim ponašanjem za pojavu ove bolesti, a osim toga su i izvan sistema zdravstvene zaštite jer nemaju čak ni zdravstveno osiguranje - objašnjava prof. dr Ristić. Godišnje se otkrije oko 20 obolelih od tuberkuloze u srpskim zatvorima, među kojima najveći rizik da dobiju ovu bolest imaju HIV pozitivne osobe i intravenski narkomani.
Zaraženi prebačeni u Beograd
Sva petorica obolelih osuđenika prebačena su u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu. Među ostalim osuđenicima nema obolelih, tako da izvoza potencijalne infekcije više nema, navodi dr Ristić.






