Izvor: B92, 25.Okt.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Suđenje za Stambolića i "Ibarsku"
Beograd -- U ponedeljak je nastavljeno suđenje optuženima za ubistvo Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića.
Vuk Drašković, za organizaciju atentata u Budvi optužio je Slobodana Miloševića, bivše čelnike Državne bezbednosti Radomira Markovića i Milana Radonjića i, kako je rekao, njihove teroriste. Na suđenju optuženima za ubistvo Ivana Stambolića i atentat u Budvi, Drašković je rekao da je bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije, prvooptuženog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Milorada Ulemeka Legiju zaštitila DOS-ova vlast i da je Ulemek proglašavan za junaka 5. oktobra.
Vuk Drašković opisao je pokušaj ubistva, rekavši da je tog dana u svojoj kući u Budvi gledao televiziju, kada je nepoznati napadač ispalio na njega više hitaca i pogodio ga u uvo i slepoočnicu.
Posle opisa atentata, u prvom susretu žrtve i prvooptuženog u jednom procesu u Specijalnom sudu, Milorad Ulemek Legija pitao je Vuka Draškovića na osnovu čega tvrdi da su zločin na Ibarskoj magistrali, ubistvo Ivana Stambolića i atentat u Budvi delo Slobodana Miloševića i Službe državne bezbednosti. Drašković je rekao da to tvrdi na osnovu materijalnih dokaza da je kamion korišćen u ubistvu na Ibarskoj magistrali bio vlasništvo Jedinice za specijalne operacije, da je Slobodan Milošević u to vreme bio na haškoj optužnici i, da je bojeći se da ne završi kao rumunski predsednik Čaušesku, želeo preko DB-a da likvidira Draškovića. Prvoopuženi je pitao i na osnovu čega Drašković tvrdi da je vlast posle 5. oktobra štitila Ulemeka i ko ga je to iz vlasti štitio. Drašković odgovara da tadašnja vlast Ulemeka nije htela da optuži za zločin na Ibarskoj magistrali a da je protiv tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića podneta krivična prijava zbog izjave da porodice ubijenih traže preko hleba pogaču i da bi optužba protiv Ulemeka bila udar na tekovine 5. oktobra.
"Svi materijalni dokazi o zločinu u Budvi su prikupljeni, ja sam posvedočio ono što sam te noći doživeo i preživeo, a ovaj dalji nastavak je bio pokušaj advokata okrivljenih da sve pretvore u neku pozornicu, da se raspituju o tome kada je formiran DOS, ko je formirao DOS, kakvi su bili odnosi unutar DOS-a", rekao je Drašković.
Momčilo Bulatović, advokat odbrane, rekao je: "Žao nam je što predsednik veća nije dozvolio pitanja koja nisu imala cilj da prave cirkus nego, naprotiv, da pokažemo sve što se dešavalo pre tog 15. juna 2000. i opoziciono delovanje gospodina Draškovića, zbog čega bi sud mogao objektivno da ceni ko je, kako, zašto i zbog čega imao razloga da liši života gospodina Draškovića."
U nastavku suđenja, svedok, admiral Milan Zec izjavio je da mu je početkom maja 2000. godine general Nebojša Pavković rekao da DB ima nameru nešto da radi u zoni odgovornosti Ratne mornarice i da za to treba pužiti usluge. Zec je rekao, da je dobio informaciju da vojni helikopter prevozi ljude iz DB-a i da je u kasnijim razgovorima saznao da je helikopterski let naredio Generalštab.
Tadašnji načelnik Generalštaba Nebojša Pavković, međutim, u emisiji naše televizije Strogo poverljivo, izjavio je da ni dan danas ne zna ko se prevezao tim helikopterom. "Ja sam dao izjavu da sam ja dobio od Miloševića preko telefona informaciju da će se javiti Vlajko i Rade i da to se bude tražilo da im se da. Onda se javio Vlajko i rekao mi to uopšteno, sa Radetom samo nešto detaljnije razgovarali, ali ja sam rekao da mi trebaju imena, uputio sam ga na Zeca, on je tog čoveka povezao sa Zecom, oni su se dogovorili i ništa u tome nije bilo neobično. Mi smo imali tog dana proslavu dana Vojske, mi smo bili ovde, niko ništa to nije znao", rekao je Pavković.
Vuk Drašković više puta je ponovio da advokati odbrane svojim pitanjima od Suda prave cirkus i pozorište. "Advokat može da brani zločince, ali ne može da brani zločin i da se ruga žrtvama", izjavio je Drašković. Advokati odbrane usprotivili su se takvom stavu rekavši da ih Drašković vređa, a advokat Branka Berčeka, Nenad Vukasović, čak kaže: "Ja mogu da budem ministar inostranih poslova kad god hoću, a Drašković advokat nikada!" I dok su se novinari toj izjavi smejali, a Drašković osmehivao, sudija Albijanić prekinuo je neumesne komentare advokata Vukasovića koji je očigledno zanemario činjenicu da je Vuk Drašković po struci baš advokat.












