Suđenja s porotnicima ili bez njih

Izvor: Politika, 13.Nov.2011, 23:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Suđenja s porotnicima ili bez njih

Sve sudske postupke, osim prekršajnih, treba da vode sudska veća, a ne pojedinci, smatraju članovi Društva sudija porotnika Srbije. U pismu koje je Društvo porotnika uputilo Ministarstvu pravde, navodi se da izuzetak, kada sude sudije pojedinci, može da se utvrdi u parnici prema vrednosti spora, ali samo ako to prihvate strane u sporu na pripremnom ročištu.

„Radni i porodični sporovi treba da se sude u većima. Izuzetak može da bude radni spor u kome se ne presuđuje o radno >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << statusnim pitanjima već samo o neisplaćenim naknadama, odnosno porodični spor kada je u pitanju sporazum stranaka koji je prihvatio nadležni centar za socijalni rad. Krivični i maloletnički sporovi treba uvek da se sude u većima. Izuzetak u krivičnim sporovima treba da bude samo uz pristanak stranaka, tužioca i optuženog. U postupcima prema maloletnicima treba zadržati suđenje u veću sa sudijama porotnicima različitog pola a ovaj princip treba primeniti i u porodičnim sporovima“, navodi se u pismu koje je Društvo porotnika uputilo Ministarstvu pravde.

Predstavnici ovog društva smatraju i da nema nezavisnog sudstva ako se ukinu sudska veća i uvede da presude donose sudije pojedinci, kao i da nema otvorenog sudstva ako se ukine sudija porotnik. Takođe, smatraju da nema odgovornog sudstva, ako to nije odgovornost prema građanskom društvu i krajnjem cilju – pravednoj presudi.

„Tvrdimo da se ukidanjem sudskih veća koja donose presudu, širom otvaraju vrata onima koji smatraju da je korupcija najbolji način da se dođe do željene presude“, naglašavaju u Društvu porotnika.

Društvo sudija porotnika Srbije navodi i da je suđenje uz učešće sudija porotnika uređeno zakonom još davne 1871. godine i da je ovaj princip u cilju pravičnosti, javnosti i demokratičnosti suđenja razvijan i usavršavan do ovih zakona.

„Želimo da javnost zna da je učešće sudija porotnika, koje je inače utvrđeno članom 142. Ustava Srbije, najbolja brana protiv moguće korupcije u sudskim sporovima. Društvo sudija porotnika smatra da Srbija nije toliko siromašna da bi poništila tekovine svoje pravne teorije i prakse ovakvim nedemokratskim, protivustavnim i najvažnijim rešenjima koja su protivna pravdi i pravičnosti kao suštini sudske presude“, navodi se u saopštenju Društva porotnika Srbije.

M. D.

objavljeno: 14.11.2011.

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.